Jurnal
Album phiho-emoțional
2 min lectură·
Mediu
Album psiho-emoțional
Întâmplările cuprinse în povestirile volumului Ochi de jar –autor Nicolae Aurelian Diaconescu, povestiri pentru toate vârstele – sunt tot atâtea momente de aduceri aminte dintr-o copilărie trăită cu o intensitate devoratoare.
Zugrăvite cu acea simplitate adâncă, cu un farmec aparte, într-o dinamică bine dozată, cu un umor grav și nuanțat, năzbâtiile copilăriei au un parfum de altă dată, o savoare pigmentată cu nostalgie!
Poznele unui copil neastâmpărat, mânat de o curiozitate scormonitoare, care încearcă să descopere cât mai multe din lumea ce-l înconjoară, o lume mirifică, plină de provocări și capcane, te prind în mreaja lor – grație harului scriitorului – în lumea aceasta magică a satului românesc, lume, care retrăită peste ani trimite cu gândul la paradisul pierdut!
Povestirile scrise cu – sufletul – păstrează intensitatea trăilor, sunt vii, bine ritmate, pline de candoare, au tâlc, au farmec, sunt captivante.
De altminteri, autorul are un fel tacticos de a te așeza la aceeași masă cu întâmplările trăite de el. Înzestrat cu gândire cinematografică reușește să ofere spre lectură aceste proze filmice, la care o grafică însoțitoare ar fi fost de prisos.
Retrăind copilăria cu forță, autorul oferă pagini cu o bogată încărcătură emoțională, pagini, care lecturate induc cititorului tot atâtea stări de spirit.
Astfel, volumul acesta de proze poate fi și un veritabil album psiho-emoțional.
Lactanția Elena Iordan Constantinescu
P.S.
În sfârșit, "după lupte seculare care au durat mai bine de 35 de ani", iaca, am "ouat" volumul-Ochi de jar-la editura D.A.S. Sibiu. Titlul inițial-La gura povernei- (povestea se regăsește în volum) a fost furat de un anonim, care, la șase luni după tipărirea poveștii mele în Almanahul pentru copii publicat de Asociația Scriitorilor din București prin 1984, a tipărit el o carte, cu un titlu puțin modificat, la editura unde trimisesem eu volumul. Singura mea satisfacție, acea carte nu poate fi citită pe când a mea, vorba doamnei de mai sus, e captivantă!
003.123
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Nicolae Diaconescu
- Tip
- Jurnal
- Cuvinte
- 317
- Citire
- 2 min
- Actualizat
Cum sa citezi
Nicolae Diaconescu. “Album phiho-emoțional.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/nicolae-diaconescu/jurnal/14115214/album-phiho-emotionalComentarii (0)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
