Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Nacela magiilor

Colecția: Poezii de dragoste

1 min lectură·
Mediu
să nu mă-nghită interstițiul
dintre memorii
a trebuit să iau o cină de realitate
văzduhurile pot să strieze cu aripi vibrația zilei
legate cu sfori de iubire de inima mea
nacela tuturor magiilor
am să curbez și astăzi un orizont
să-i număr zeniturile
după care am să mă-ntorc
să le-nghesui între coastele tale
până atunci lasă-mă să-mi amintesc
doar infinitul
și să-l colorez cu vise
023.898
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
65
Citire
1 min
Versuri
13
Actualizat

Cum sa citezi

Maria Elena Chindea. “ Nacela magiilor.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/maria-elena-chindea/poezie/14004404/nacela-magiilor

Comentarii (2)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

"..Sa nu ma inghita,...a trebuit... sa curbez...lasa-ma ..."chiar daca la inceput am crezut ca simulezi interesul pentru textul finit, si sunt doar cuvinte aruncate pentru a umple pagina, am inteles in cele din urma ca ai dat ghes regresului datorat unor trairi toxice intr-o vreme, si le-ai gasit poeticesc vorbind, un sens. Verbalizand atent, zic eu si acordand pe langa distributia bine aleasa, un loc fiecarei decizii ai statuat. Esti intr-o nacela, ai nu prea, multe de ales. Am retinut ".. am să curbez și astăzi un orizont/să-i număr zeniturile/după care am să mă-ntorc/să le-nghesui între coastele tale"..o celesta imagine. Numai despre bine.
0
@maria-elena-chindeaMCMaria Elena Chindea

Mulțumesc pentru popasul în hățișurile viziunilor mele. Încă am destule probleme (taxate evident) cu forma topirii ideilor! Și asta pentru că încă nu am descifrat toate regulile "tehnice" cu ajutorul cărora operează poeți de-o reală profunzime și sensibilitate ca dvs. Mă bucur că v-am putut "atinge" (așa cum am spus-o în offtopic) printr-o vocală! Sper s-o mai reușesc și altădată!
Cu stimă, Maria
0