Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezieepigram

Epigrame Mizil 2016

1 min lectură·
Mediu
a) Tema „Mizilul” - 1 epigramă
Renume
E-aici un paradox greu de-nțeles:
Când vinul are,-n zonă, fin buchet –
Că-i stors din soi de strugure ales –
Mizilu’-i renumit doar prin... oțet.
b) Teme libere – 3 epigrame
Teroare... pe plai mioritic
S-o spunem clar și răspicat:
Trăim de veacuri risc etern!
La viața noastră,-i atentat,
Orice... ședință de Guvern.
Avertismentul politicienilor români adresat teroriștilor islamiști
Lăsând de-o parte tot cinismul,
Noi cu tărie vă somăm:
De nu-ncetați cu terorismul,
Venim la voi și... candidăm!
Impactul legii care interzice fumatul în locuri pubilice
Azi, știrea se propagă-n masse,
Simt fumătorii șocuri reci.
Mulți dintre ei vor să se lase...
De mers în cluburi, discoteci.
064729
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
114
Citire
1 min
Versuri
22
Actualizat

Cum sa citezi

Liviu Gogu. “Epigrame Mizil 2016.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/liviu-gogu/poezie/14087233/epigrame-mizil-2016

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@florin-rotaruFR
Florin Rotaru
Epigrame bune, Liviu. A treia mi-a plăcut cel mai mult, chiar dacă se bazează cam mult pe titlu. Și a doua are o idee foarte buna dar cred că mai mergea lucrată.
Felicitări pentru progresele făcute în epigramă.
0
@liviu-goguLG
Liviu Gogu
Mulțumesc, pentru încurajare, Florin! Părerea ta contează mult pentru moralul unui începător, cum sunt eu.
0
@laurentiu-ghitaLG
Laurentiu Ghita
Și eu zic că Liviu este un câștig pentru epigramă. Cu condiția să nu se proclame deja Maestru, pentru că este încă loc de perfectare.
De pildă, mi se pare un pic cam greoaie structura primei epigrame, cea la temă.
0
@liviu-goguLG
Liviu Gogu
Mulțumesc! Cât privește proclamarea ca „maestru”, mie sincer, nu-mi trecuse prin minte. Acum însă, că mi-ai dat ideea... Cine știe!?... Glumesc. Încurajările voastre însă îmi fac bine. Dar știu că mai am încă multe de învățat și mult de exersat.
0
@dan-noreaDN
Dan Norea
La toate apreciez prozodia, dar din punct de vedere al poantei, a treia epigramă îmi place cel mai mult. Felicitări!
0
@liviu-goguLG
Liviu Gogu
Mulțumesc! Așa este. Și mie tot aia îmi place cel mai mult. Cea mai slabă mi se pare ultima. Dar, dacă o mai gâdil puțin, s-ar putea să scot ceva din ea; după părerea mea - subiectivă, firește - am pregătit bine, în primele trei versuri, o poantă slabă.
Vă voi aștepta întotdeauna cu interes comentariile.
0