Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

tranșee 1

1 min lectură·
Mediu
Doamne care ai făcut zăpada
care ai făcut baionetele și bocancii ăștia găuriți
te rog să te oprești din făcut
măcar cît îi scriu iubitei scrisoarea asta
frumoasa mea, sper că la tine e cald și bine
tu ești singură și acum te iubesc așa cum îmi doresc lăsarea la vatră,
la vatra aia unde coacem noi pîine și nu e război, e doar acasă
aș vrea să mă pălească un glonț dușman și să mă trimită ăștia în spatele frontului
să-mi dea medicamente și o medalie de la patria mîndră de mine
și apoi tu să mă primești la poartă cu o fericire ciungă
dar acum dorul de tine e o rană mare și pieptul meu e mic.
Doamne, am scris iubitei, acum lasă-i să dea cu tunul
033.843
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
129
Citire
1 min
Versuri
12
Actualizat

Cum sa citezi

liviu clisu. “tranșee 1.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/liviu-clisu/poezie/14001219/transee-1

Comentarii (3)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@tataru-vasiliTVTataru Vasili
O poezie extraordinară,în primul rînd aș atrage atenția la lirismul și dialogismul învederat în substanța ideii.Începutul o împletire dintre tragic și iubire,iar finalul deschis oricărei interpretări.Apelul la divin și obținerea permisiunii de a scrie iubirea parcă se rezumă la evadarea în trecut și smulgerea unor întîmplări de sub axa trăirii împreună.
0
@leonard-ancutaLALeonard Ancuta
textul nu se ridica deasupra unui patetism milităresc, dar spre deosebire de acela ăsta nici macar nu-i autentic. imi place insa ideea de a-l opri pe Doamne Doamne din facut, dar ce urmeaza dupa e rau gestionat iar la final aproape ca mi-au dat lacrimile... de ras.
0
@liviu-clisuLCliviu clisu
leonard,eu nu am ris cind am scris poezia. Am vrut sa scriu ceva dintr-un razboi, pentru o iubita. Numai tu stii ce i-ai scrie iubitei tale intr-un razboi, nu as comenta scriitura ta in cazul asta.
0