Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Vino cu mine!

1 min lectură·
Mediu
vino cu mine să-ți arăt cum stă mâna sprijinită de cap!
figura, o ureche un ochi bolnav
căldura
adidașii primiți de la un verișor mai bogat,
pâinea pe care abia o mai mesteci
de-un timp se aude un vuiet și schimbare
de ieri
n-ai chef de nimic
străzi, foi, perții, calculatorul, țigări netimbrate,
de parcă asta ar conta
oricum ești ilegal în lumea cu atâtea figuri perfecte
cu atâtea urechi, cu atâția ochi
defapt doar cu un ochi
acum trebuie să-ți vezi singurătatea
religia, iubirea și ura
044407
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
87
Citire
1 min
Versuri
15
Actualizat

Cum sa citezi

Ioan Naidut. “Vino cu mine!.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ioan-naidut/poezie/1778340/vino-cu-mine

Comentarii (4)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@simion-andreeaSA
simion andreea
E placut modul cum ne duci cu gandul la efemeritatea noastra si cum nici noi nu mai vedem prea bine cum ne traim viata. M-a apucat o asa nostalgie ca intr-adevar noi suntem \"ilegali\" si ma faci sa ma intreb de unde suntem legali ???
0
@dana-banuDB
Dana Banu
are o nealterată și sensibilă virtute, cea a unei rostiri fruste, multă naturalețe și o dezinvoltură ce atrage cititorul(cel puțin pe mine)

da, o poezie care după lectură impune un spațiu larg de tăcere iar asta e chiar de apreciat, părerea mea,


numai de bine,
salut
0
@ioan-naidutIN
Ioan Naidut
simion andreea


ilegali suntem cu totii, timid mergem alaturi de lume
ne completam si in singuratatea nostra atunci cand tu esti centrul
iti dai seama de imperfectiunea ta si incerci sa-ti contsruesti rostul , iti dai seama ca nu-i aparti lumii. Poezia asta vine dintr-o imposibilitate a mea de a-mi impaca propria persoana cu ceea ce este in jur.



Dana Banu



E o onore pentru mine ca ma citesti, mai mult mi-ai lasat si-un comentariu
tacerea care aduce o intelegere a trairilor
nu poti logic a intelege ceva, trebuie un moment de liniste in noi in care doar trebuie sa vedem, sa simtim.


0
@petrut-parvescuPP
Petruț Pârvescu
Ioane,
am citit cu interes si cu placere. remarc texte bune. naturalete, ritm, sensibilitate, teme mature. grija mare la explicatii inutile. succes!

cu prietenie,
0