Mediu
Tema: De la Blonda Neagră la Negresa Blondă
Blonda sus și Neagra jos!
Când atmosfera se-ncălzește
Și-o sete mare te cuprinde,
O blondă te mai răcorește
Și una neagră te aprinde.
Unuia cu o viață colorată
Noapte albă -la o masă,
Ai băut cu kilele,
Iar blondina de acasă
Negre-ți face zilele.
Tema: Și țestoasele pot să zboare?
Un posibil imposibil
În România vom avea de toate,
Pleca-vor pe pustii ponoasele
Și toate or să meargă, ca pe roate...
Atunci când vor zbura țestoasele.
Misiunea unui epigramist
Adeseori, tu ai umblat,
Cu armamentul din dotare,
Pe un teren (conta)minat,
Făcând \"țestoasele\" să zboare.
074.762
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Ica Ungureanu
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 103
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 22
- Actualizat
Cum sa citezi
Ica Ungureanu. “Epigrame trimise la Târgu Jiu.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ica-ungureanu/poezie/13980391/epigrame-trimise-la-targu-jiuComentarii (7)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Epigrame bune, scrise de o poetesă cu talent. Încerc în clipa asta să inventariez epigramistele afirmate de la Elis Râpeanu încoace și nu-mi ies mai multe de zece (printre care și autoarea de față, evident). Să avem grijă de ele! :)
0
Sunt trei păreri, dar cel mai mult contează ultima, nu-i așa Petrică? :)
Vă mulțumesc, dragilor!
Vă mulțumesc, dragilor!
0
Drăguțe toate, felicitări pentru că ați răspuns acestor teme mai deosebite!
Ultima mi-a plăcut cel mai mult, este plină de foarte multe tâlcuri.
Cornel
Ultima mi-a plăcut cel mai mult, este plină de foarte multe tâlcuri.
Cornel
0
chiar foarte bun și un realism remarcabil al autoarei care, spre deosebire de alți confrați, nu ne cere să-i declarăm valoarea .Deși o are și merita mai mult
0
Domnilor , comentariile dvs. laudative mi-au blocat, o bucată de vreme, mintea, mausul și tastatura, astfel încât nu am știut cum să vă răspund. Nici acum nu știu.
Vă mulțumesc din suflet, sunteți prea drăguți cu o epigramistă care a evoluat de la... \"slăbuț\" la \"mediocru\". :)
Mult bine tuturor.
I_k
Vă mulțumesc din suflet, sunteți prea drăguți cu o epigramistă care a evoluat de la... \"slăbuț\" la \"mediocru\". :)
Mult bine tuturor.
I_k
0

A doua e un joc de cuvinte drăguț, dar nu surprinzător.
Mi-au plăcut mai mult epigramele de la a doua temă. Interesantă adaptarea expresiei \"Când va zbura porcul!\". Interesantă și a doua epigramă, doar acel \"contra\" strică puțin ritmul.
Un grupaj bun! Felicitări!