Mediu
uite
uite cum ninge
cum se sfințește pământul
cu lacrimi sticloase
de ceruri
trebuia
trebuia să te cred
când spuneai că iarna asta
o să ni se răstignească
în palme
orfani de amintiri
ne îngropăm azi
sămânța speranței
044.393
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Eugenia Buzatu
- Tip
- Jurnal
- Cuvinte
- 38
- Citire
- 1 min
- Actualizat
Cum sa citezi
Eugenia Buzatu. “bocet la căpătâiul speranței.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/eugenia-buzatu/jurnal/61731/bocet-la-capataiul-speranteiComentarii (4)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Un text frumos din toate punctele de vedere, Eugenia. Ma bucur ca a fost recomandat, pentru ca trecusem pe langa. Cred ca din cauza titlului. Textul acesta mi te apropie si ma indeamna sa fiu mai atenta.
0
O poezie frumoasa, din cele 10 citite astazi, pana acum, e prima la care vreau sa comentez, pentru ca mi-a placut,
mai cu seama strofa a doua cu imaginea iernii rastignite in palme.
mai cu seama strofa a doua cu imaginea iernii rastignite in palme.
0
Eu spun ca e un text bine concentrat si reusit.Un debut simplu insa fluid catre cascada finalului cu ingropatul sperantei.Vad ca pe o cascada finalul pentru ca e vorba de \"a creste\", eu nu consider ingroparea sperantei ca pe o moarte in poemul tau, ci ca pe ceva sadit in pamant, pus la crescut.Ma duce cu gandul la semnificatiile primordiale orientale.
Placuta lectura.
Cu prietenie,
clau
Placuta lectura.
Cu prietenie,
clau
0
EB
asa este claudiu...chiar asa.
multam fain de aprecieri
multam fain de aprecieri
0
