Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Joc de-alint

3 min lectură·
Mediu
De tu dorești, eu te doresc
Să mi te-alint când mi te-alinți,
Priviri să-mi furi când te privesc
Cu-n simțământ ce-adânc mi-l simți.
\"-De te doresc
Să mă alinți
Eu te privesc
Iar tu mă simți.\"
Și-ți împletesc în plete-amor
Din când în când, în timp ce când
Ușor, ușor cu dor te-ador,
Dezgândurat de-al clipei gând
\"-Prin plete-amor
Din când în când
M-adori cu dor
Dezgândurând\"
Cu mângâieri te-oi mângâia
Sedusă fiind, o să te duci
Plutind spre visul ce-om visa
Am să m-arunc, ai să te-arunci.
\"-Cu mângâieri
Tu mă seduci
Și spre visări
Ai să m-arunci\"
Și-am să te-ncânt cu un descânt
De cântec ce-n surdină-l cânt
Șoptind în vânt... și în răsvânt
Cuvinte ce ți le cuvânt.
\"-Descânt
De cânt
În vânt
Cuvânt\".
nota:
nu am putut adauga la comentarii ce vreau eu sa explic despre aceasta poezie asa ca am sa scriu aici in continuare poeziei.
In urma unor discutii particulare cu o serie de persoane care au citit poezia aceasta am constatat ca este necesar un \"impuls cognitiv\" ca cititorul sa se bucure pe de-ntregul de mesajul poeziei.
\"Joc de-alint\" surprinde momentele cele mai intime in care barbatul prin mangaieri si alint seduce femeia si apoi o \"duce\" catre acele etape de placere pline de extaz. Dar nu sunt gesturi sau cuvinte obscene sau vulgare deoarece nu este nevoie...
Galant barbatul se ofera sa o doreasca doar daca ea doreste, \"plusând\" insa imediat cu un \"alint de alintare\" si o mangaiere prin pletele ei cu amor.
Poezia este un dialog intre El si Ea, inceput de catre El si alternat de catre Ea prin strofele in ghilimele si cu liniuta de dialog.
Si va rog urmariti morfologia poeziei: cuvinte care parca se repeta dar in acelasi timp parca au o alta conotatie: \"sedusa fiind o sa te duci\", \"Să mi te-alinți când te alint\", etc.
In ultima strofa, dupa ce femeia devine imbatata de atatea mangaieri, deja nu mai reactioneaza la cuvinte ci doar la melodicitatea lor si parca aude intr-o repetie fara de sfarsit aceleasi cuvinte, aceeasi melodie: \"descant, incant, cant, cantec\" iar pe de alta parte simte \"aripa protectoare\", aripa care aduce, duce si produce toata aceasta detasare si placere: \"vânt, răsvânt, cuvântul, a cuvânta\"
Si la fiecare strofa se adauga o mica strofa ca o repetare, rostita de data asta de catre EA, de parca timpul sta in loc si ce simte Ea, femeia, se repeta din ce in ce mai difuz si scurt ca mesaj dar din ce in ce mai puternic si mai impulsiv ca sentiment, o reverberatie.
\"Enjoy the silence\"
004.536
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
432
Citire
3 min
Versuri
42
Actualizat

Cum sa citezi

eugen LOVIN. “Joc de-alint.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/eugen-lovin/poezie/13902016/joc-de-alint

Comentarii (0)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.