Proză
Bașca pașaportul meu lipsă la Tiraspol
Și eu am fost și voi fi-n Transnistria, d-le Ioha
2 min lectură·
Mediu
Facă gânditorul din Hamangia (Cernavodă) cu "gândirea" sa ce-o vrea, dar io, deși mă țin susținătorul a doi Gian(n)i, al lui Gianni Vattimo, teoreticianul "gândirii slabe" ce bate toate gândirile pseudotari de azi postKarl Marx, postAdolf Hitler și-al lui Giani (cu nume de actor Constantin Diță abstinent de "vitezomanie" până la proba contrarie) din "Las Fierbinți", cu gândirea (retro)activă nefilosofică tare, io ca bărbat adevărat și pravoslavnic român chiar și pe sfert grec, travestit m-aș fi dus astăzi la separatiștii noștri zeloși grăniceri transnistreni și la Viktor Gushan, șeriful Tiraspolului admirat pentru ospitalitate de către Gică Hagi în conferința de presă anterioară "războiului" decisiv retur pe teren, între "marinarii" tomitani și "texanii" buni pistolari. După meci, pe la 22.00, mi-aș fi lăsat coaiele și țeava în sfârșit la vedere pe malul râului cântat in "Doina" de Eminescu.
Intrat totuși clandestin pe tărâm teansnistrean, m-aș fi prezentat fără nicio foaie identitară, fară nicio C.I. din U.E. reînnoită de pe 26.04.2023 încoace, până pe 17.07.3023, ca să-i păcălesc, să-i amăgesc, să-i seduc și să capăt drept etern de azil fair-play sportiv-politic, de neutralitate evropenească maximă în fostul Bender, pe unde în 1709 murea Ivan Mazepa vegheat de Carol XII al Suediei, și el înfrânt de Petru I, să asist la meciul dintre Farul și Sheriff. Aș fi dansat flamenco pe gazon la ora 20.00 fără ceva. Mă întreb ce imn se va cânta înainte de începerea partidei pentru Republica nerecunoscută nici de ruși Transnistria. Aș fi făcut după meci sub lună baie în Nistrul neîndiguit. Imnul independenței boeme, cred.
Asta ca să arăt că suflul unui bun poem stă și într-o mică poveste boemă sau tragică. Și m-aș fi lăsat ciuruit de grăniceri ca de-o altă patimă roșie de Est, ori albastră de Vest ueist-NATO. Unde e libertatea astăzi? La naiba!
Ascult The Wild Coyote and Bad Wolf, fredonez schimbând hilar cuvintele, dansez în familie. Pisica Sunday se uită la mine cu ochii galbeni și blana de lup, cenușiu, cu dungi și pete șterse capucino, pe jumătate și albă pe burtă, piept, picioare.
_____
https://www.google.com/search?q=the+wild+Coyote+and+Bad+Wolf&oq=the+wild+Coyote+and+Bad+Wolf&aqs=chrome..69i57j0i546l4.54360j0j4&client=ms-android-samsung-ss&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:f3fecd24,vid:WtMqdbuqVJM
00968
0
