ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
consider ca am dreptul sa comentez orice text atata timp cat nu atac autorul.
textul de fata este mai mult decat slab,imi pare rau ca spun asta.
Din punctul meu de vedere,o poezie trebuie sa poata fi inteleasa de omul de rand care nu face parte din lumea scribilor.
Deranjeaza sa citesti nimicuri in pagina unui autor considerat a fi bun.
este doar punctul meu de vedere valoarea acestui text.cum bine ai vazut,altii l-au apreciat.
Multumesc de interventie.
Despina
nu incerc sa fiu malitioasa,imi pare rau ca unii au interpretat interventia mea ca atare.
tu si altii ca tine(cu nivel mare de acces)in mod normal sunteti model pt cei proaspat veniti pe site.O parte din ei vor incerca sa va copie stilul pt ca,ei considera ca din moment ce aveti un nivel mare de acces sunteti,in propotrie de cel putin 50% poeti.
PS.sa ai mai multa inspiratie in viitor si...nu-mi lua interventia ca fiind rautacioasa
numai bine
Pe textul:
„dumnezeu va trece atlanticul" de Alexandru Despina
sanatate si tot ce iti doresti sa se implineasca.
doar trupul isi arata varsta ,sufletul tau este si va ramane tanar.
La multi Ani!
Pe textul:
„Vali Nițu - Zâmbește, viata e frumoasă, chiar dacă ai 52 de ani!" de Maria Prochipiuc
salut initiativa Cristianei Miu de a instela textul,prin gestul ei a confirmat cele spuse de mine mai sus.
nu forma textului mi-a displacut ci banalitatea ideii si roata careia nu-i vad rostul.
dar nu pentru aceste explicatii am revenit,ci pentru a va ruga sa va expuneti parerea fara a mai spune; Elena C are /n-are dreptate.
este parerea mea si va rog sa o respectati.
ca am sau nu dreptate doar autorul o poate spune pentru ca el este singurul care cunoaste ideea reala a poemului si nu va face speculatii.
PS.imi cer scuze autorului daca primul meu comm a fost dur
va multumesc tuturor pentru intelegere
cu respect
yness
PS.2.nu voi mai reveni asupra textului
Pe textul:
„Adună-mi mamă, umbra" de Miron Manega
Recomandatvezi,:
Jupp,
Ghiocel,
Calimetro...s.a.m.d.
Pe textul:
„Curaj?" de Razvan Dragu
Intr-o zi am observat ca replicile epigramistilor se invarteau intr-un singur sens;sex.
si asta indiferent daxca epigrama principala era politica,romantica sau de alta natura,motiv pentru care nu doar ca nu mai scriu epigrame dar nici nu le mai citesc .
PS.nefiind greu de imaginat in ce sens se vor indrepta replicile comentatorilor,epigrama isi pierde farmecul.
PS.scuze daca am jignit
nu a fost cu intentie
Pe textul:
„Virtuală" de Anda Andrieș
Alex
personalul tau are rima si \"vana\"
cine te-a suparat asa rau incat ai ajuns doar sa \"privesti\" viata?
Iti spun eu,
nu-i draq chiar asa de negru si nici femeia chiar atat de rea(dar ai dreptate,e data draq) :-))
cele bune
Pe textul:
„Nebunia" de Matei Ion
sunt superbe primele doua strofe dar restul ar mai putea fi lucrat.
strofa trei versul 2 si 4 pierde ritmul si farmecul primelor doua strofe.
ultima strofa este acceptabila dar nu se poate compara cu primule doua.
cele bune
Pe textul:
„Ruga de iarna" de Sanja Cristea Tiberian
este cu adevarat un loc in care literatura are o noua sansa.
propietarul si editorii siteului dedica o mare parte a timpului lor liber pentru buna functionare a acestuia,
Se implica in problemele siteului pentru o mai buna functionare,lucru care este vizibil
iar nivelul de acces (chiar daca nu determina valoarea autorului) permite inserarea de texte fara un filtru editorial
PS.in sfarsit,datorita domnului Baiski am primit raspuns la o intrebare la care altii (din lipsa de timp) nu au putut raspunde :)
Felicitari domnului Baiski pentru articol
Felicitari domnului Herinean pentru proiectul agonia.ro
Pe textul:
„Fenomenul www.agonia.ro sau noua șansă a literaturii" de Dușan Baiski
Recomandatdin pacate nici eu nu pot vibra la citirea acestor versuri.
era o vreme cand versurile tale ma faceau sa inspir adanc chiar de la primele cuvinte citite.
am remarcat
\" doua vrabii se prind
gheara in gheara...\"
PS te citesc chiar daca nu las intotdeauna semn de trecere.
cele bune
Pe textul:
„Haos lumii de tine" de Daniel Puia-Dumitrescu
oricum, in ciuda faptului ca nu am reusit a intelege doua versuri,poemul este si ramane la fel de bun.
felicitari
Pe textul:
„Unde suntem?" de Daniel Puia-Dumitrescu
Recomandatinteresant textul tau.
Multi sunt cei ce isi pierd personalitatea doar pentru ca sunt fiul/fiica domnului X sau sotia lui Y.
Cei mai multi se complac acestei situatii insa unii sufera.
Imi doresc ca textul tau sa fie doar un text fara nici o legatura cu realitatea.
toate cele bune
Pe textul:
„Azi sunt fiica tatălui meu, sau poate doar Gabriela Marieta Secu" de Gabriela Marieta Secu
foarte frumos Vasile
si adevarat
cele bune fie cu tine
Pe textul:
„rugăminte 2" de Vasile Munteanu
poezia ta are o idee interesanta.
Daca am inteles eu bine,totul se invarte in jurul tacerii...cenzurate?
Mi-a plcut foarte mult prima strofa,iar primele trei versuri sunt memorabile.
\" Mi-am agresat tacerea
am luat-o de guler si i-am mai dat niste maruncis
pentru vodca...\"
la recitire
Pe textul:
„Ferestre persecutate" de Pop Serban Rares
am un singur haiku in textele mele, si asta pentru ca mi-a venit pe moment dar nu a fost gandit.
cele bune cu tine
te citesc
Pe textul:
„Haiku de tristețe v 2.0" de Johnny Opera
Transportul in comun poate cauza serioase dureri de cap si varsaturi.
Nu inteleg de ce acest text a fost readus in actualitate si nici de ce nemultumeste.
In fond este un text personal.
Cristina,eu una l-as mai fi lucrat putin( asa incat sa nu mai lase impresia de personal si asta pentru ca este o problema la \"comun\") si l-as fi postat la proza.
Pe scurt,este un text bine scris.
La recitire
Pe textul:
„Greturi, eructatii, varsaturi" de Cristiana Popp
Nu-mi plac insa parantezele din versul doi,cred ca virgula era suficienta in plus strica aspectul estetic al poemului.
La fel de mult mi-a placut si \"spaima\" incercata de Andrei Neagu :-))
Pe textul:
„Iubire și pedeapsă" de Anda Andrieș
aceasta poezie este cea mai frumoasa, profunda si sensibila poezie a ta.
am citit si re(re)citit acest poem si nu pot spune decat ca este minunat.
\"istoria unei amante straine de orice trecut semantic
si iubirea FIERBINTE,FLAMANDA,FRIGIDA a tarfei tale personale nascuta la marginea unui trotuar...(....)....de poet nerostit\"
PS.imi plac enorm cei 3 F :-))
cele bune cu tine
Pe textul:
„Bagajele unei călătoare cu microbuzul" de Cristiana Popp
acest text a primit 3 stelute pt ca eu mi-am permis sa-l critic.
Silvia C. chiar a recunoscut ca in mod normal nu ar fi instelat acest text.
Cititorul de rand nu va cauta a intelege textul asa cum au facut-o cei care l-au instelat,si asta din simplul motiv ca ei nu scriu ci doar citesc poezie.
nu ma astept sa intelegi,ba din contra.Sunt convinsa ca vei continua sa spui ca am comentat un text pe care nu l-am inteles.
Nu vreau sa intru in polemici cu tine,este total neindicat,motiv pt care ma voi retrage din acest schimb de impresii(neproductive de altfel)
Cu respect Elena
Pe textul:
„dumnezeu va trece atlanticul" de Alexandru Despina
sper ca durerea ce te incearca, sa scada pe masura ce publici aceste marturii dureroase.
cele bune cu tine Adrian
Pe textul:
„În gulagul românesc ( 22 ), mărturiile tatălui meu" de Adrian Munteanu
bafta
;-)
Pe textul:
„Nu pofti fapt rău famat/ Când te știi slăbuț dotat." de dumitru cioaca-genuneanu
