Poezie
bună ziua domnule popa
1 min lectură·
Mediu
câtă irosire de galben câtă rostire de granițe
ceasurile arată deschiderea nopții
pâlnie prin care turnăm lapte păsărilor de alabastru
mai știi omul acela cu pălărie demodată ca o sfințenie
i-au cerut să nu vorbească despre un singur lucru
nu a fost politica regele i-au cerut
să nu vorbească nimic despre isus
trec pe roșu intersecția vieții ajung bună ziua domnule popa eu sunt alina
am rochie albă părul lung și uneori mă cred buricul pământului
întind mâna zic bună ziua domnule popa ce-ar fi să ascultăm
cum ne cresc umbre cum alungim linia întreruptă a străzii pentru că
a vorbi despre eminescu moldova românia
e ca și cum am vorbi din nou
nimic despre isus
îmi strâng între ape rochia încolăcită cu viața
domnul popa a rămas aici cu trei sferturi din anotimp peste mine
peste iluzia asta de piele peste mâinile în care
mai întind acum un salut mai strâng o iubire
pentru unul isus despre care nu știu nimic
dar ne iubim ca în prima zi de la geneza
singurătății
064.956
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Alina Manole
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 173
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 21
- Actualizat
Cum sa citezi
Alina Manole. “bună ziua domnule popa.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/alina-manole/poezie/230278/buna-ziua-domnule-popaComentarii (6)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Pe domnul Popa l-am întâlnit într-o vară, în Iași, la o conferință. E un om deosebit, un suflet cald și frumos. Mi-a povestit cum toată tinerețea lui s-a scurs printre gratiile comuniste, de la 16 la 28 de ani. Și, cel mai mult m-a impresionat povestea despre iubirea lui de pe atunci, iubire pe care a păstrat-o în inima sa toată viața, și acum, după 50 de ani de existență a lui și a ei, oriunde ar fi. Și mai e cineva care mi-a povestit, mai întâi și cu mult timp în urmă, despre el. Nu am să dau nume, numele nu sunt decât măști. Povestea acestui om m-a impresionat și va rămâne în sufletul meu și peste timp, în cuvintele unei cărți.
Mulțumesc, Maria, mă bucură nespus cuvintele tale, aici.
Mulțumesc, Maria, mă bucură nespus cuvintele tale, aici.
0
Mulțumesc frumos pentru aprecieri și mă onorează faptul că îmi citești textele.
0
\"domnul popa a rămas aici cu trei sferturi din anotimp peste mine\" He, he! :D Alma, da\' ia zi: e greu de dus?
sincer: m-ai spurprins. trebuie sa te recitesc, esti interesanta, tu...
desi, ma deranjeaza, cumva, parca, pe acolo pe unde isuus/isuus...oricum: m-ai intrigat!
sincer: m-ai spurprins. trebuie sa te recitesc, esti interesanta, tu...
desi, ma deranjeaza, cumva, parca, pe acolo pe unde isuus/isuus...oricum: m-ai intrigat!
0
Mulțumesc de apreciere, chiar mă bucur că sunt interesantă. Măcar atât! :))
În rest, las așa ambiguu, dar poate, cândva, am să scriu într-un jurnal :).
În rest, las așa ambiguu, dar poate, cândva, am să scriu într-un jurnal :).
0

îmi strâng între ape rochia încolăcită cu viața – rochia e ca un fel de prelungire a zilelor, un fel de reprezentare nu numai a poeziei ci a poetei, care se confundă ca fiecare dintre noi cu viața, cu stările. Strângerea între ape, e ca un fel de a te aduna în tine, dar apele, îmi dau altă nuanță, cea de neliniște.
domnul popa a rămas aici cu trei sferturi din anotimp peste mine- din versul acesta aș lua partea cu anotimpul, mi-a plăcut mult de tot, acea așezare, rămânere, de fapt cred că e un fel de iluzie a timpului care niciodată nu va avea plinătatea lui.
peste iluzia asta de piele peste mâinile în care- un vers plin de rafinament, e un fel de cheie a cunoașterii, iluzia e doar un fel de a incitare a ceea ce poate urma.
mai întind acum un salut mai strâng o iubire – sensul literar al acestui vers nu este scopul său, ci dă o stare de ambiguitate, e un fel de linie care ar trebui urmată.
pentru unul isus despre care nu știu nimic - iubirea pentru un isus, tocmai aici e interesant că iubirea e destinată spre ceva universal, fără a purta alt nume decât cel al jertfei, să intuim că fiecare încercare de a strânge iubirea poate însemna bucurie, dar și…
dar ne iubim ca în prima zi de la geneza
singurătății - un vers deosebit, iubire, geneză, singurătatea, există un fel de singurătatea iubirii…