Horia Roman Patapievici: Comunismul și nazismul nu au fost doar sisteme politice, ele au fost adevărate religii politice
BIOGRAFÍE, biografii, substantiv feminin - Expunere (scrisă și comentată) a vieții unei persoane. [Pr.: -bi-o-] – din bios-bion = viață, graphe = arta de a scrie (gr) Șerban Georgescu? București, august, 1967, părinți, bunici, grădiniță, temniceri, liceu, militărie, facultate (ecluze, baraje, degeaba), "revoluție", "democrație", rușine, bâlbâială, presă?, scârbă, "cele străinătățuri", scârbă, "adulți", greață, apoi greață cu milă, nevastă, scârbă, apoi scârbă cu milă și din nou greață, - o pasăre albă - , un motor cu 8 cocori în V, divorț, dezertări (adică desprinderi), șanțuri, noroi (alb, negru), bâjbâială, citit, scris, fosfene, autotelii, butelii, mări, munți, șosele, chibrituri, sandwișuri, umbre, catatonii, minotauri cicliști, fluturi Gilette, capre miotonice și măgari cilenici.

Una dintre aceste superstiții, spune Horia Roman Patapievici, ar fi aceea potrivit căreia capitalismul este doar un sistem economic. Capitalismul nu este doar un sistem economic, ci o structură socială bazată pe un reglaj fin al relației individ-stat, bazată pe libertatea individuală, proprietatea privată, libertatea schimburilor, etc. Această structură socială s-a dovedit a fi singura din istoria umanității capabilă să administreze relația dintre individ și stat, în așa fel încât să capteze creativitatea și spontaneitatea individului spre beneficiul întregii societăți. ”Capitalismul este un concept mult mai complex decât crede Marx”, spune Patapievici.
”Nu există, de exemplu, o istorie a literaturii persane, pentru că Imperiul persan nu a fost capabil să fructifice spontaneitatea și creativitatea individului, ci doar să se organizeze administrativ. Grecia antică a reușit. Iar dacă noi stăm aici și vorbim liberi este și pentru că grecii i-au învins pe perși. Dacă persanii ar fi fost învingători, lucrurile ar fi stat cu totul altfel astăzi”, a explicat filozoful.
„Dacă admitem că superstițiile sunt prejudecățile în care avem o încredere religioasă”, o altă superstiție ar fi aceea că nazismul și comunismul au fost doar niște sisteme politice. Ele nu au fost doar sisteme politice, ele au fost adevărate religii politice. Cei care au crezut în comunism și în nazism, au crezut în ele la modul religios și au cerut adepților lor să creadă în ele la modul religios, fără niciun fel de libertate de gândire, interpretare etc. Și tocmai de aceea efectele acestor sisteme totalitare au fost atât de devastatoare.
Teoria de gen, care spune în esență că sexul nu determină automat genul și că individul își poate determina propriul gen după bunul plac, este o altă superstiție a modernității, spune conferențiarul. ”Perveristățile sunt redenumite 'parafilii' și astfel devin acceptabile”, explică el, amintind că primul experiment care ar fi trebuit să demonstreze Teoria de gen a lui John Money, în anii 60 ai secolului trecut, s-a încheiat cu o sinucidere, care a fost ascunsă publicului de autorul celebrei teorii. ”Și astfel această minunată teorie este acum general acceptată în lumea occidentală cel puțin”, conchide el.
După mai bine de o oră și jumătate în care a captat întreaga atenție a publicului și după încă o jumătate de oră de dialog pe subiecte conexe cu Gabriel Liiceanu, cunoscutul filozof a încheiat cu concluzia că tema nu poate fi epuizată într-o singură conferință și că se gândește serios la scrierea unui volum care să aibă chiar acest titlu ”Superstițiile modernității”. Îl așteptăm cu mare interes.
Articol publicat pe site-ul rfi.ro, acolo unde poate fi urmărită integral, în format video, conferința amintită:
https://www.rfi.ro/politica-118683-horia-roman-patapievici-comunism-nazism-sisteme-politice
Cum sa citezi
serban georgescu. “Horia Roman Patapievici: Comunismul și nazismul nu au fost doar sisteme politice, ele au fost adevărate religii politice.” Revista, Poezie.ro, https://poezie.ro/revista/2020/05/horia-roman-patapievici-comunismul-si-nazismul-nu-au-fost-doar-sisteme-politice-ele-au-fost-adevarate-religii-politiceComentarii (8)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Patapievici nu a fost laș, și-a spus întotdeauna părerile sincere, chiar dacă a fost scuipat, la propriu, în față. Chiar de mai multe ori.
Nu cred că ”a fugit” nicăieri.
absolut de aceeași parte
spumos și cumva într-o cumințenie a normalității, una care nu a devenit încă spectacol - mă refer la ceea ce subliniază de fiecare dată domnul patapievici.
bine ai subliniat, bine ai conturat
domnule!
Este daca vreti ca la matematica cand vorbim de multimea numerelor naturale, intregi, reale, rationale s.a.m.d
Totusi, cand mergem la cumparaturi nu putem plati cu -10 lei. La fel e si cu ideologia respectiva si integrarea ei.

“Aştept o renaştere spirituală nu numai în România, ci şi în întreaga Europă. Legile şi convenţiile nu sunt destul ca oamenii să renunţe la violenţă. La violenţă oamenii ajung pentru că duc o viaţă tulbure, agitată, fără puncte de orientare.
Am văzut că oamenii nu mai ştiu să discute. Ori se închid în tăcerea lor, ori se ceartă.
Eu ştiu că de nimic nu s-au temut comuniştii mai mult decât de credinţa oamenilor în Hristos. Ei înţelegeau mai bine decât toţi că un om credincios este un rob mai puţin. Dacă ei au propovăduit ateismul, a fost pentru că numai aşa puteau să scoată pe oameni de sub cea mai puternică protecţie.”
Vorba aceea: ”Perveristățile sunt redenumite 'parafilii' și astfel devin acceptabile”...