Proză
Violența algelor
poem în proză
2 min lectură·
Mediu
Plouă mărunt. Nu mi se pare, plouă mărunt. Din mine s-au revărsat ploile de culori, curcubeul deranjat remodelând simbolistica nopții.
*
Ce scrii azi, mâine se va întâmpla înapoia ochilor tăi. Spre deranjul soarelui, marea e în locul unde nu era anterior.
*
Cuvintele au devenit fapte cu consecințe grave pentru noi.
*
Într-adevăr, indigoul este pasiunea fiorilor de moarte.
*
Dificile eforturile de a îmblânzi obiectele ce-și revarsă natura ostilă, chair și în cazul velurului. Nu ne așezăm pe pat, patul se așează pentru noi și așa mai departe decurge procesul imperciptibil.
*
Ghețarii sunt doar o problemă psihologică, pentru asta ne imobilizăm emoțiile în cutii.
*
Marile plantații de corali erau tatuajele Lunii. Erau.
*
Oricât de mult se străduiau orizonturile, piscinele au devenit locul de întâlnire favorit al picioarelor de înecați.
*
Ochii ei pierduți se lăsau în voia curgerii plăjii. De altfel, ce loc de pelerinaj ne-am găsit.
*
Umbrelele s-au convertit în întregime la galben.
*
Instalații nebune nășteau lumini la mare adâncime, unde nimeni nu le vede.
*
Conturul alb, întrerupt al umbrelor. Acel contur.
*
Colțurile oceanelor sunt poate rezervate păcătoșilor, n-am reușit însă desfacerea gândurilor negre, voluminoase.
*
Să știți că eu sunt ghețarul din voi.
*
A se număra norii aceia tapetați, poate prea întunecați.
*
Cunosc experiența deșerturilor.
(18 octombrie 2008/ora 21:52)
002.448
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Yigru Zeltil
- Tip
- Proză
- Cuvinte
- 222
- Citire
- 2 min
- Actualizat
Cum sa citezi
Yigru Zeltil. “Violența algelor.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/yigru-zeltil/proza/1814616/violenta-algelorComentarii (0)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
