Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Senzație

1 min lectură·
Mediu
... de parcă aș fi fost închisă
fără pâine și apă
fără zgârietura răsăritului
pe dinăuntru
în coaja proaspăt jupuită
sângerândă
a lumii
de parcă aș rătăci
amețită
printre rădăcinile înfometate
ale lucrurilor
printre jumătățile celelalte
transparente
umede încă
ale cuvintelor
de parcă mi s-ar îngropa podul palmei
genunchii
fruntea
în aluatul primordial
posesiv
al oglinzilor
te visez
de parcă m-ai fi agățat în trupul tău
pe dinăuntru
ca de-un cuier
de parcă m-ai fi crucificat
în irisu-ți albastru
pentru toată veșnicia
094567
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
82
Citire
1 min
Versuri
28
Actualizat

Cum sa citezi

Silvia Van. “Senzație.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/silvia-van/poezie/86940/senzatie

Comentarii (9)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@sorin-teodoriuST
Sorin Teodoriu
Foarte frumoasa poezie... Nu pot comenta, nu am ce. As da copy si paste pentru exemplificare, dar...
Hm, oare ma vei cauta?
st
0
@negru-vladimirNV
Distincție acordată
Negru Vladimir
E din ce in ce mai greu de trait pentru un poet ... o poezie superba in care simplitatea/claritatea imaginii alterneaza cu stari difuze de simbol picurat in suflet.
au venit ploile
imi sui sufletul pe cer
sa mi se faca luna
sa te privesc tinandu-ma
de glezne
sa ardem spre soare
ca doua papadii
0
@florin-rotaruFR
Florin Rotaru
Mi-a plăcut poezia ta! Mă bucur să te regăsesc așa cum te știam. Se pare că ai trecut peste episodul cu piersicuța.
0
@cornel-margineanCM
cornel marginean
ai scris frumos, si adevarat

cornel
0
@vali-nituVN
Vali Nițu
Imi place atat de mult cum scrii! Mereu caut ca <> sa citesc ce ai mai scris! Este o mare traire si <>. Iti multumesc! Valni-Vali Nitu
0
@negru-vladimirNV
Negru Vladimir
Marturisesc ca initial am vrut sa iti explic partile pe care nu le-ai inteles dar citind \"printre pleoape\" gandurile tale am ajuns la concluzia ca e mai bine doar sa iti spun ca nu esti prima care a pus coada la pruna. Analiza ta sufera atat din punct de vedere formal cat si ideatic.
Scuze autoarei pentru acest comentariu dar imi ies din pepeni cand cineva dupa ce citeste pe diagonala isi da si veleitati de critic.
0
@andrei-neaguAN
Andrei Neagu
\"te visez
de parcă m-ai fi agățat în trupul tău
pe dinăuntru
ca de-un cuier\"

uite asta chiar ca e o licenta poetica... grozava. mega-felicitari!
0
@andrei-nicolescuAN
andrei nicolescu
nu ca as tine partea cuiva, dar cred ca un comentariu care nu ridica aiurea in slavi poezia autoarei este mai mult decat binevenit. vladimire, in loc sa-ti explici punctul de vedere, ne anunti ca patricia nu e prima care a incercat (subliniez \"incercat\") sa critice ceva.
zsazsaspeck
scuze pt off-topic
0
@silvia-vanSV
Silvia Van
Le multumesc tuturor acelora care au inteles si care mi-au lasat cateva cuvinte frumoase. Le multumesc si celorlalti pentru timpul acordat.
0