Sari la conținutul principal
Poezie.ro
@roxana-0012349R

Roxana

@roxana-0012349

Bucuresti

fb

🏆 Critic de Top💬 Comentator Activ
Cronologie
RoxanaR
Roxana·
Alina, de departe cel mai graitor text al tau.Lupta-te si de-aici inainte.Lama sigur o sa cada din mana si de pe mana ta intr-o zi.Te simt zambind ironic acum:)(desigur, ce stiu eu?!)
Astept sa spui ca buzele tale au sarutat iar un Dumnezeu.

Pe textul:

Lumanari negre" de Alina Moldoveanu

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Radu asta cu \" deseori ii prindem informativ\" e super-tare.
Sectia 21 - liniste si pace.Daca n-ar fi panoul de-afara cu infractori, panou ce zice \"asa nu\" nici n-ai sti ca exista sectia 21.Menita sa apere linistea in cartierul Militari.Pai da, probabil de-aia se si intampla atatea aici, ca politistii ii prind doar \"informativ\", asa, ca chestie.Si inchei in tonul pe care mi l-a inspirat textul tau: frate, io cred ca astia dorm.

Pe textul:

Politistii, la lectia de dat burta jos" de remus radu

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Textul a fost foarte dificil de citit integral.O fragmentare a lui ar fi necesară.Observ o tentă de misoginism și tendința de a judeca (ex: vezi femeia pe care o numesti târâtura )Homosexualii, transsexualii, etc. nu pot fi expuși cu atâta ușurința, pentru că reprezintă o categorie aparte și de multe ori nu ei au ales.Vorbești cu naturalețe despre pedofili, zoofili, etc.Aceștia cu siguranța trec de limita normalului, si ține de psihologie să descopere resorturile acestor porniri.
Pedofilia a fost si este studiata studiata, ca si fenomen! Ca si toate celelalte \"comportamente\" mai mult sau mai putin acceptate.Părerea mea este că pot iubi in același fel un bărbat-amic, o prietenă bună, pe mama, pe frate etc.In acest caz, sexualitatea nu intervine, aceasta fiind doar o fațetă a iubirii. Era bine dacă începeai cu scurte definiții personale a : iubirii, prieteniei, sexului (am citit act sexual și nu sex, pentru că au sensuri oarecum diferite).
Mi-am permis acest comm și din cauză că ai folosit expresii ca : suntem înclinați să credem, ne place sau nu, sfârșim prin a, ne-ar plăcea sa...Am simțit că trebuie să dau replica, dat fiind că ai generalizat, implicându-ne astfel in (pre)judecațile personale.
În rest, este dreptul fiecăruia să gândească.
Numai bine !

Pe textul:

Filosofia fără aere IV" de George Avramescu

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Dana, Alina, azi m-am gandit la voi.Serioasa tema de meditatie imi dati.Adevarat:moartea ma sperie.Moartea ca fenomen.Tocmai de-asta spun,Dana, ca sunt pareri proprii, nu sustin ca este un adevar universal valabil.Este adevarul meu.Sunt un om.Alina, e drept, lucrurile astea nu conteaza aici (am trecut prin aceeasi \"experienta\").Alina, ma gandesc la sinucigasi, i-ai adus in discutie.Exista psihologi.Un sinucigas sigur trece printr-o depresie,daca e norocos, sau prin altceva, mult mai grav.Exista psihologi si psihiatri.Tocmai pentru a (ne) aduce pe linia de plutire.Nu stiu daca sinuciderea denota lasitate, denota doar neputinta de a te reabilita singur, cazand astfel din ce in ce mai jos, gandul sinucigas devenenind act sinucigas.Nimic pe lumea asta nu m-ar face sa ma gandesc sa \"imbratisez\" moartea.Poate pentru ca ma inspaimanta asa de tare?!E posibil sa fie partial adevarat.Ma tem ca sunt prea \"patimasa\" in legatura cu acest subiect si nu vreau sa ma indepartez de punctul de pornire: poezia Codrutei.
Codruta, si eu am zambit dupa ce am citit-o.A fost ca o privire peste umar,toamna,intr-un parc...multe sentimente amestecate,ai reusit sa redai exact atmosfera pe care ai gandit-o.E frumoasa si uite, parca-mi pare rau ca am brodat pe marginea ei pret de atatea comentarii, indepartandu-ne de fapt de la mesajul ei.Tu n-ai facut afirmatii, tu doar ne-ai oferit aceasta poezie minunata.Noi ne-am aventurat putin...uitand de \"poezie\".
Cu drag !

Pe textul:

Moartea era o iubită frumoasă..." de Solamira

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Atat de putine cuvinte...si-atat de mult vorbesc...

Pe textul:

Oceanul" de ioana negoescu

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Am citit de mai multe ori acest \"fragment filosofic\".Si de fiecare data nu mi-a inspirat decat un \"asa, si?!\".Dupa care, crezand ca perceptia imi este afectata cine stie din ce cauza...m-am apucat sa disec, sa rastalmacesc sa...
O floare intr-o mocirla...unde mocirla nu are nici un merit.Mocirla poate avea meritul ca exista, astfel incat \"floarea\" sa para a fi floare.Mocirla are meritul ca nu expulzeaza floarea, care nu are loc in decor.Mocirla are meritul ca da florii o stralucire pe care floarea, intr-un camp de flori, nu ar avea-o.Floarea are meritul ca da \"valoarea\" mocirlei.
Floarea si mocirla isi dau valoare reciproc.Asta trebuie sa fie !!!
Desigur, unii se mai si inconjoara de mlastini.Cand au crize de personalitate.In aceste cazuri...mlastinile au un rol important, de echilibrare...

Pe textul:

O floare poate apărea într-o mocirlă" de Radu Herjeu

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Rock-ul si pornografia sunt principalele “obsesii” ale omului modern...nu cred.
Daca ai fi postat acest text inainte de 89 sau imediat dupa, ar fi fost \"aprobat\" cu mai multa usurinta.Parerea mea este ca de mult timp nu mai sunt \"marginalizati\" cei care asculta rock-folosesc ca si tine termenul, generalizand. Ai fi putut specifica la care segment al muzicii rock te referi.Daca te referi la cei care \"promoveaza satanismul\" prin muzica...asa cum spunea Vladimir, satanismul este o \"miscare\",( despre care ai putea scrie un eseu interesant daca te documentezi temeinic ).
Daca te referi la rockeri in general...mie chiar nu mi se pare ca mai reprezinta \"interes\" asa cum se intampla in perioada de care spuneam mai sus.
\"Rock-ul corupe, ne spun ei\"-care ei?
\"biserica are cea mai mare autoritate in cadrul statului roman\" - pe ce te bazezi cand afirmi asta?
\"rock-ul este un mod prin care poti contesta “aberatiile” dogmatice care exista in acest moment in cadrul “marelui templu ecleziastic\" ....
Eu cred ca ar fi ok daca ai reface eseul, mi se pare superficial si mi se pare ca nu ai avut toate informatiile necesare pentru a scrie despre astfel de subiecte.(Sper sa nu te supere lipsa mea de delicatete, dar asa am perceput eu textul tau).
Numai bine,

Pe textul:

Rock si pornografie in biserica..." de Fluerașu Petre

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Dar...de ce sa consideram ca un barbat in varsta se \"prosteste\" daca se indragosteste... de o femeie tanara.
Sunt doar prejudecati...de ce nu spunem nimic despre barbatii care se indragostesc de femei mai in varsta? Este acelasi lucru.Nu gasesc a fi aceasta intrebare catusi de putin perversa.Este un lucru absolut la locul lui.
\"Sunt ridicoli, sunt jalnici..pentru ca...\" Daca s-au indragostit n-au facut-o sa epateze...s-a intamplat pur si simplu.Daca vor sa se dea cocosi...nu se indragostesc..doar isi \"afiseaza\" cuceririle.
De ce sa fie jalnice si ridicole astfel de cupluri? Nu sunt deloc...sunt doar oameni.Sa refuzam fiecaruia dreptul la libertate?!La libertatea de a se \"antura\" dupa bunul-plac?!
Sa separam totusi: exista astfel de cupluri, in care unul dintre ei este cu mult mai in varsta, dar se iubesc; exista la fel de bine cupluri in care exista un interes, mai multe, de o parte sau de alta, sau de ambele.

si...exact : \"una e să îngheți normal și alta e să îngheți înflorit.\"

Pe textul:

De ce se prostesc bărbații la bătrânețe?" de Miron Manega

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
\"Am 27 de ani si niste muzica..\"
Pe cat de amuzant primul text, pe atat de trist acesta.Insa la fel de bine scris.Sa ai mereu dorinte prea mari inseamna primul pas catre evolutie..oricare ar fi planul acestei evolutii.Gandurile tale nu erau patetice, zic eu.Poetice poate...pana cand desfacatorul de vin s-a rupt...nemernicul :)
L-am citit cu aceeasi placere ca si pe primul si curios, in loc sa ma nelinisteasca, efectul a fost invers.

Pe textul:

Ja sei namorar" de Lorenzo Andreassen

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Bun venit :)Ma bucur sa te regasesc aici.Stil simplu, \"nefardat\", rar lucru...Umor de calitate...dibacie in a asterne imaginile...savoare.
Te citesc cu drag,

Pe textul:

Scandinavia latinilor...." de Lorenzo Andreassen

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Dor, multumesc si bucuroasa de vizita.Povestea nu-mi apartine, desigur, acest text este primit pe mail, de la unul dintre prietenii mei, fiindca el nu a vrut sa posteze aici,am facut-o eu, este copiat , de aceea nu exista diacritice.Mie mi-a placut foarte tare stilul, umorul, usurinta exprimarii, de aceea am ales sa-l postez aici.
Iti multumesc si ma bucur ca ti-a placut .

Pe textul:

Cureaua Gucci" de Roxana

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Printre primele texte pe care le-am citit pe site, a fost acesta...poate chiar primul citit.Nu am spus nimic atunci, dar l-am recitit in timp.
Spuneai ca nu este nimic adevarat, iar eu pornind de la aceasta afirmatie, vin si spun ca m-a impresionat tare, pe langa faptul ca l-am citit pe nerasuflate.Intuiam intentia lui Bubu si ma bucur ca ai desenat-o exact asa cum imi doream eu sa se intample, pana sa ajung cu cititul la punctul culminant.
Am intalnit un astfel de Bubu, numai ca al meu este inalt, desirat, cu parul carunt si in dezordine, de-asta inevitabil, din descrierea ta, m-am gandit un pic si la Quasimodo.Asta nu e de rau, desigur :)

La toate textele tale remarc simplitate, naturalete si umor.
M-am delectat zilele trecute cu povestea Marcicai, biata de ea :) si acum astept alte povestiri ...
Cu drag,

Pe textul:

Handicapații" de Nan Florian

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Stii? O frumosul dintr-o privire de-a mea se indreapta mereu spre tine stii, pentru poemele astea ale tale, de care spuneam ca nu au nevoie de comentarii... stii..

\"femeie care se cațără pe tine s-ajungă la Dumnezeu, femeie rupta dintr-o bucata de lemn dulce ...\"

Pe textul:

Știi" de Negru Vladimir

Recomandat
0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
fLORR,mii de scuze ca vin un pic sa comentez.Am intrat pe pagina ta si am vazut ca ai la offtopic comentarii de ieri,ganduri pt.Lory.Nu stiu daca ai observat, dar acele comentarii au stat destul de mult pe prima pagina, am simtit eu ca nu s-a vrut incadrarea imediata la offtopic, ceea ce e bine, ma gandesc.Si mai spun ca e ok cu offtopicurile,ai vazut multe mesaje sunt scrise din dorinta de a \"intepa\" autorul, fara a aduce nimic constructiv, uneori simt ca, oricata rabdare as avea, nu mi-as dori sa citesc un mesaj al cuiva care nu gandeste ca poate jigni printr-un asemenea comentariu.
Nu stiu, poate te-ai referit la altceva, dar daca vorbesti despre comm-urile de ieri, eu stiu sigur ca ele au fost citite de cine trebuia, cum ziceam, au stat pe pagina pp.destul de multisor.
Nu te supara pe mine, vad ca este adresat editorilor...am indraznit si eu :)
Cu drag

Pe textul:

Editorilor" de Dumitriu Florin-Constantin

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Păi ce să zic...nu te năpusti așa asupra lui :) Că cineva nu ne iubește nu înseamnă că nu are suflet.Știu, mă uit în oglindă, îmi \"număr\" sentimentele, nu-mi dă cu virgulă, și totuși nu ințeleg : de ce nu mă iubește? Și dacă nu înțeleg încep să-l suspectez de lipsa sufletului :)Și mi se pare că florile nu mai înfloresc, că delfinii nu mai înoată, că nimic nu mai e cum trebuie să fie, doar pentru că el nu mă iubește.
Sper să nu supăr,
Cu drag,

Pe textul:

Dar eu te-am iubit!" de Mary

De îmbunătățit
0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
\"femeia e așezată În poziția fetusului pe jos, pe ciment și fumează\". Eu am si vazut acest \"act\", am ascultat muzica, am savurat dialogul.
Femeia spalata si Barbatul care se mai crede barbat.Bine aleasa identitatea personajelor.Imi vine sa repet la nesfarsit Femeia spalata si Barbatul care...
Ii vad, ai reusit foarte bine sa ma faci sa-i vad.
Ciudat, am acelasi sentiment pe care l-am avut vazand Being John Malkovich.
Pe scurt: superb.

Pe textul:

Pe când ne uram peste râuri" de Ioana Petcu

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
hehe...clientul nostru, stapanul nostru...clientii astia uneori sunt inumani...si pentru ca un functionar public este tot un om, nu are cum sa zambeasca atunci cand un client din asta urla, stropii de saliva improscand fata \"functionarului\".Tocmai, oamenii devin rai, uneori ca o reactie la mediu...Oamenii \"buni\" nu cer nimic la schimb.Ei sunt buni si asta poate fi considerata o virtute.Ei nu cer rasplata, sunt buni si atat.E bine ca visezi si ca-ti doresti zambetul pe buze.Numai ca, vezi tu...
Am zambit textului tau :)

Pe textul:

Noaptea" de Ra Soare

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Las-o-ncolo de \"vrăjeală\",
că fotografia-i clară,
și n-am vazut nici un neg,
zău că nu te ințeleg !!

Pe textul:

Claustrofobie" de Lory Cristea

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Lasă, fată, nu e bai..
negu\'cu-alifie-l dai,
ieși și tu seara din casă,
...eee, ești blondă!nu contează!!

:) na, c-am făcut rime :))

Pe textul:

Claustrofobie" de Lory Cristea

0 suflu
Context
RoxanaR
Roxana·
Lory, te-au cam inspirat conflictele de pe site din ultima vreme :)Și te-ai lăsat și influențată, deunăzi am accesat contul tău, și surpriză: o vad pe Lory pusă la zid :))
In rest, simțul unorului nealterat,ceea ce se vede și aici.
Mi-a plăcut, am chicotit și-acum iți dau de știre :)
Cu drag,

Pe textul:

Pericolul informațional" de Lory Cristea

0 suflu
Context