Roxana
Verificat@roxana-0012349
fb
Astept sa spui ca buzele tale au sarutat iar un Dumnezeu.
Pe textul:
„Lumanari negre" de Alina Moldoveanu
Sectia 21 - liniste si pace.Daca n-ar fi panoul de-afara cu infractori, panou ce zice \"asa nu\" nici n-ai sti ca exista sectia 21.Menita sa apere linistea in cartierul Militari.Pai da, probabil de-aia se si intampla atatea aici, ca politistii ii prind doar \"informativ\", asa, ca chestie.Si inchei in tonul pe care mi l-a inspirat textul tau: frate, io cred ca astia dorm.
Pe textul:
„Politistii, la lectia de dat burta jos" de remus radu
Pedofilia a fost si este studiata studiata, ca si fenomen! Ca si toate celelalte \"comportamente\" mai mult sau mai putin acceptate.Părerea mea este că pot iubi in același fel un bărbat-amic, o prietenă bună, pe mama, pe frate etc.In acest caz, sexualitatea nu intervine, aceasta fiind doar o fațetă a iubirii. Era bine dacă începeai cu scurte definiții personale a : iubirii, prieteniei, sexului (am citit act sexual și nu sex, pentru că au sensuri oarecum diferite).
Mi-am permis acest comm și din cauză că ai folosit expresii ca : suntem înclinați să credem, ne place sau nu, sfârșim prin a, ne-ar plăcea sa...Am simțit că trebuie să dau replica, dat fiind că ai generalizat, implicându-ne astfel in (pre)judecațile personale.
În rest, este dreptul fiecăruia să gândească.
Numai bine !
Pe textul:
„Filosofia fără aere IV" de George Avramescu
Codruta, si eu am zambit dupa ce am citit-o.A fost ca o privire peste umar,toamna,intr-un parc...multe sentimente amestecate,ai reusit sa redai exact atmosfera pe care ai gandit-o.E frumoasa si uite, parca-mi pare rau ca am brodat pe marginea ei pret de atatea comentarii, indepartandu-ne de fapt de la mesajul ei.Tu n-ai facut afirmatii, tu doar ne-ai oferit aceasta poezie minunata.Noi ne-am aventurat putin...uitand de \"poezie\".
Cu drag !
Pe textul:
„Moartea era o iubită frumoasă..." de Solamira
Pe textul:
„Oceanul" de ioana negoescu
O floare intr-o mocirla...unde mocirla nu are nici un merit.Mocirla poate avea meritul ca exista, astfel incat \"floarea\" sa para a fi floare.Mocirla are meritul ca nu expulzeaza floarea, care nu are loc in decor.Mocirla are meritul ca da florii o stralucire pe care floarea, intr-un camp de flori, nu ar avea-o.Floarea are meritul ca da \"valoarea\" mocirlei.
Floarea si mocirla isi dau valoare reciproc.Asta trebuie sa fie !!!
Desigur, unii se mai si inconjoara de mlastini.Cand au crize de personalitate.In aceste cazuri...mlastinile au un rol important, de echilibrare...
Pe textul:
„O floare poate apărea într-o mocirlă" de Radu Herjeu
Daca ai fi postat acest text inainte de 89 sau imediat dupa, ar fi fost \"aprobat\" cu mai multa usurinta.Parerea mea este ca de mult timp nu mai sunt \"marginalizati\" cei care asculta rock-folosesc ca si tine termenul, generalizand. Ai fi putut specifica la care segment al muzicii rock te referi.Daca te referi la cei care \"promoveaza satanismul\" prin muzica...asa cum spunea Vladimir, satanismul este o \"miscare\",( despre care ai putea scrie un eseu interesant daca te documentezi temeinic ).
Daca te referi la rockeri in general...mie chiar nu mi se pare ca mai reprezinta \"interes\" asa cum se intampla in perioada de care spuneam mai sus.
\"Rock-ul corupe, ne spun ei\"-care ei?
\"biserica are cea mai mare autoritate in cadrul statului roman\" - pe ce te bazezi cand afirmi asta?
\"rock-ul este un mod prin care poti contesta “aberatiile” dogmatice care exista in acest moment in cadrul “marelui templu ecleziastic\" ....
Eu cred ca ar fi ok daca ai reface eseul, mi se pare superficial si mi se pare ca nu ai avut toate informatiile necesare pentru a scrie despre astfel de subiecte.(Sper sa nu te supere lipsa mea de delicatete, dar asa am perceput eu textul tau).
Numai bine,
Pe textul:
„Rock si pornografie in biserica..." de Fluerașu Petre
Sunt doar prejudecati...de ce nu spunem nimic despre barbatii care se indragostesc de femei mai in varsta? Este acelasi lucru.Nu gasesc a fi aceasta intrebare catusi de putin perversa.Este un lucru absolut la locul lui.
\"Sunt ridicoli, sunt jalnici..pentru ca...\" Daca s-au indragostit n-au facut-o sa epateze...s-a intamplat pur si simplu.Daca vor sa se dea cocosi...nu se indragostesc..doar isi \"afiseaza\" cuceririle.
De ce sa fie jalnice si ridicole astfel de cupluri? Nu sunt deloc...sunt doar oameni.Sa refuzam fiecaruia dreptul la libertate?!La libertatea de a se \"antura\" dupa bunul-plac?!
Sa separam totusi: exista astfel de cupluri, in care unul dintre ei este cu mult mai in varsta, dar se iubesc; exista la fel de bine cupluri in care exista un interes, mai multe, de o parte sau de alta, sau de ambele.
si...exact : \"una e să îngheți normal și alta e să îngheți înflorit.\"
Pe textul:
„De ce se prostesc bărbații la bătrânețe?" de Miron Manega
Pe cat de amuzant primul text, pe atat de trist acesta.Insa la fel de bine scris.Sa ai mereu dorinte prea mari inseamna primul pas catre evolutie..oricare ar fi planul acestei evolutii.Gandurile tale nu erau patetice, zic eu.Poetice poate...pana cand desfacatorul de vin s-a rupt...nemernicul :)
L-am citit cu aceeasi placere ca si pe primul si curios, in loc sa ma nelinisteasca, efectul a fost invers.
Pe textul:
„Ja sei namorar" de Lorenzo Andreassen
Te citesc cu drag,
Pe textul:
„Scandinavia latinilor...." de Lorenzo Andreassen
Iti multumesc si ma bucur ca ti-a placut .
Pe textul:
„Cureaua Gucci" de Roxana
Spuneai ca nu este nimic adevarat, iar eu pornind de la aceasta afirmatie, vin si spun ca m-a impresionat tare, pe langa faptul ca l-am citit pe nerasuflate.Intuiam intentia lui Bubu si ma bucur ca ai desenat-o exact asa cum imi doream eu sa se intample, pana sa ajung cu cititul la punctul culminant.
Am intalnit un astfel de Bubu, numai ca al meu este inalt, desirat, cu parul carunt si in dezordine, de-asta inevitabil, din descrierea ta, m-am gandit un pic si la Quasimodo.Asta nu e de rau, desigur :)
La toate textele tale remarc simplitate, naturalete si umor.
M-am delectat zilele trecute cu povestea Marcicai, biata de ea :) si acum astept alte povestiri ...
Cu drag,
Pe textul:
„Handicapații" de Nan Florian
\"femeie care se cațără pe tine s-ajungă la Dumnezeu, femeie rupta dintr-o bucata de lemn dulce ...\"
Pe textul:
„Știi" de Negru Vladimir
RecomandatNu stiu, poate te-ai referit la altceva, dar daca vorbesti despre comm-urile de ieri, eu stiu sigur ca ele au fost citite de cine trebuia, cum ziceam, au stat pe pagina pp.destul de multisor.
Nu te supara pe mine, vad ca este adresat editorilor...am indraznit si eu :)
Cu drag
Pe textul:
„Editorilor" de Dumitriu Florin-Constantin
Sper să nu supăr,
Cu drag,
Pe textul:
„Dar eu te-am iubit!" de Mary
De îmbunătățitFemeia spalata si Barbatul care se mai crede barbat.Bine aleasa identitatea personajelor.Imi vine sa repet la nesfarsit Femeia spalata si Barbatul care...
Ii vad, ai reusit foarte bine sa ma faci sa-i vad.
Ciudat, am acelasi sentiment pe care l-am avut vazand Being John Malkovich.
Pe scurt: superb.
Pe textul:
„Pe când ne uram peste râuri" de Ioana Petcu
Am zambit textului tau :)
Pe textul:
„Noaptea" de Ra Soare
că fotografia-i clară,
și n-am vazut nici un neg,
zău că nu te ințeleg !!
Pe textul:
„Claustrofobie" de Lory Cristea
negu\'cu-alifie-l dai,
ieși și tu seara din casă,
...eee, ești blondă!nu contează!!
:) na, c-am făcut rime :))
Pe textul:
„Claustrofobie" de Lory Cristea
In rest, simțul unorului nealterat,ceea ce se vede și aici.
Mi-a plăcut, am chicotit și-acum iți dau de știre :)
Cu drag,
Pe textul:
„Pericolul informațional" de Lory Cristea
