Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

deșertul s-a născut orb

uitarea dinainte

1 min lectură·
Mediu
deșertul s-a nascut
orb
traversând imaginea
un sunet a încremenit
o liniște pusă în libertate
și ecoul ei
- penumbră de sunet -

un sunet a descompus imaginea

fără a vedea ca văd

034847
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
33
Citire
1 min
Versuri
9
Actualizat

Cum sa citezi

marlena braester. “deșertul s-a născut orb.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/marlena-braester/poezie/79017/desertul-s-a-nascut-orb

Comentarii (3)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@radu-herineanRH
Radu Herinean
eu zic sa te hotarasti odata si sa nu mai tot schimbi/stergi titlurile la textele tale.

totusi, parerea mea este ca daca vei pastra titluri identice la toate textele foarte putini vor intra sa le citeasca, in special pentru ca e acelasi titlu dar si fiindca se cheama \"fara titlu\". dar asta e decizia si alegerea ta.
inspiratie in continuare.
radu
0
@marina-nicolaevMN
Distincție acordată
Marina Nicolaev
Bine ai venit, Marlena Braester!
Prezența ta ne onorează!
pentru cei care nu cunosc poezia Marlenei Braester, din google am extras doar atât:
\" Primul ministru al Frantei a acordat o distinctie poetei Marlena Braester
Ministerul francez al Tineretului, Educatiei Nationale si Cercetarii a anuntat-o pe poeta Marlena Braester - presedinta Asociatiei Scriitorilor Israelieni de Limba Franceza, ca Primul Ministru al Frantei i-a acordat medalia care reprezinta titlul de\"Chevalier dans l\'Ordre des Palmes Academiques\" pentru \"servicii aduse culturii franceze\".
In anul 2001, poeta a primit \"Premiul Ilarie Voronca\" decernat de Asociatia poetilor din Rouergue, Franta. Anul trecut, i-a aparut la Paris volumul de versuri \"Oublier en avant\". Marlena Braester a tradus din ebraica in romana romanele lui Amos Oz \"Cutia neagra\" si \"Sa nu pronunti: noapte\", publicate la Bucuresti in Editura Univers. \"
Mi-aș dori și eu volumul \"Oublier en avant\".
Unde îl pot găsi? Dacă la Paris, spune-mi ce librărie, în curând voi trece pe acolo.

0
@marina-nicolaevMN
Marina Nicolaev
P.S. Poeziile din volumul premiat \"Oublier en avant\" pot fi postate pe varianta franceză a site-ului?
0