Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Proză

Tablele împărțirii la Constanța cu Valeriu Dg. Barbu

Lansare de carte / ora 13.00

3 min lectură·
Mediu
\"Photobucket\"

Pe 25 martie, la Muzeul de Istorie din Constanța( Piața Ovidiu) ora 13:00,va avea loc lansarea volumului Tablele împărțirii, semnat Valeriu Dg. Barbu. Autorul împreună cu editorul acestui volum vă așteaptă cu drag.

Din prefața volumului:

Cuvânt datornic poetului

„eu mereu am ajuns deja la destinație” (Derrida, Entretiens…, p. 314). „Rostirea în stare pură este Poemul”
Este atâta suflet în sufletul unui poet încât devine penibil să vorbești despre poezia lui. Poeții îs cei mai mari filosofi, spunea Heidegger. A vorbi despre poet, zicea olteanul Arghezi, este ca și cum ai striga intr-o peșteră goală. Să scriu despre poezia lui Valeriu DG Barbu?
Oricât de important m-aș crede, nu am căderea să o fac: poezia vorbește singură despre ea și cititorul este cel mai bun critic.
Cel mai mare poet pe care l-am cunoscut avea patru ani și făcea o afirmație superbă, repetând – fără să știe – o întreagă istorie a poeziei:“Roșu, galben, verde-albastru/ Baba Cloanța, Cotoroanța”
Nichita spunea, repetând o poveste argheziană, “Arghezi s-a uitat în ochii lui Eminescu, eu m-am uitat în ochii lui Arghezi. Deci eu m-am uitat în ochii lui Eminescu.”
Nichita mi-a dat, cu mâna lui, un premiu al Uniunii Scriitorilor pentru poezie și a treabuit să mă uit în ochii lui Nichita Stănescu.
Am privilegiu de a edita și cel de al patrulea VOLUM DE POEZIE al lui Valeriu DG Barbu și – vrând, ne-vrând – el a trebuit să mă privească în ochi.
Aceasta înseamnă continuitate.
Îi doresc lui Valeriu Barbu să o ducă mai departe.
Pentru că Poezia nu a început cu noi.
EA a început de la primul cuvânt rostit de Dumnezeu și are să se termine când Dumnezeul Poeților are să dorească asta.
Și poate nici atunci! (Constantin Lămureanu)


Fac completarea și cu ceva din Postfață, trimisă chiar de domnul Lămureanu:

Nu imaginam acestui, al patrulea volum al lui Valeriu, o postfață. A fost dorința lui, tehnoredactarea lui și eu, orgolios fiind am hotărât să o fac. Mi-s atât de orgolios încât mă cred modest.
Poeții îs persoane ireproșabile: atât de ireproșabile încât sunt de nevăzut pe stradă. Îmbracă aceelași haine ponosite și aceiași pantofi trecuți prin vremuri pe care și noi îi purtăm, iubesc ca fiecare dintre cei ce trec pe lângă ei, mănâncă aceeași mâncare pe care noi toți o mâncăm, beau aceleași băuturi ieftine, suferă ca fiecare, se întâmplă sa suduie și – de cele mai multe ori – să ierte pe cei ce merită să fie suduiți. “Frunze de varză alungate de vânt pe trotuar.”
Dar, cei ce trec pe lângă ei, nu știu că Poeții îs drumul lor către Dumnezeire, mâna ce li se întinde de a ajunge la Înger, “Îngeri fără scară”, spunea George Þărnea.
Nu există răsplată pentru Poet. Nichita îi spunea unui mare actor: “Bătrâne, tu vei fii mare actor toată viața, EU voi fi mare Poet toată moartea!”
Are, Valeriu, George Þărnea un sonet superb, în care spune:

E mai de preț o ceapă degerată
Și-un gunoier e mai de preț decât
Poetul dus cu funia de gât
Spre eșafod, erată de erată


Răsplata Poetului stă în nemurirea lui.
Þi-o doresc. (Tel Lămureanu)




096260
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Proză
Cuvinte
523
Citire
3 min
Actualizat

Cum sa citezi

Maria Prochipiuc. “Tablele împărțirii la Constanța cu Valeriu Dg. Barbu.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/maria-prochipiuc/proza/1828345/tablele-impartirii-la-constanta-cu-valeriu-dg-barbu

Comentarii (9)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@florin-caragiuFC
Distincție acordată
florin caragiu
Felicitari lui Valeriu, si mult spor pe mai departe... nu o sa pot veni de data asta, dar pun un gand bun. multumiri, Maria, pentru postare.
cu drag,
Florin
0
@george-pasaGP
Distincție acordată
George Pașa
Un gând bun pentru poetul Valeriu Dg. Barbu, sperând că a reușit să crească valoric de la un volum la altul. Sper că voi avea cândva privilegiul de a citi această carte și de a privi în ochi pe poet. Selecția din prefață e interesantă în sine, dar poate că aș fi dorit și câteva cuvinte despre volumul \"tablele împărțirii\". Felicitări poetului!

P.s. Sper că volumul a fost redactat cu atenție, spre a nu mai apărea greșeli ca altădată. Spre exemplu, în poezia de pe copertă am sesizat o virgulă între subiect și predicat: \" și că ea, n-a învățat nicio buche de carte...\" Sau e o ironie, apropo de ceea ce se spune în acel vers?!

Cu respect pentru autor și pentru Maria Prochipiuc,
George Pașa
0
@maria-prochipiucMP
Maria Prochipiuc
Mulțumim vouă că ați lăsat semn, e o bucurie pentru cel ce nu poate vedea, dar, simte, că are alături de el pe unii dintre noi, fiindcă am petrecut mult timp împreună, virtual și tot e important, deja ne știm după ceea ce am scris și vom mai scrie. Am făcut o completare referitor la Postfață, iar din partea domnului Lămuranu și aceste cuvinte: Te rog spune celor ce posteaza pe site că și coperta și interiorul sunt tehnoredactarea autorului, la fel ca la volumele anterioare. Eu nu fac nici un fel de corecturi poeților pentru că este posibil ca ei să aibă dreptatea de partea lor.
0
@doru-dorian-davidDD
Doru Dorian David
Maria, te rog sa-i transmiti poetului, daca poti, daca ai timp, daca te lasa sufletul, multa iubire... si spune-i rogu-te ca timpul din launtru este cel mai pretios! ce pot sa-i transmit??? ca il astept cu un cos cu vin si flori de colt
in prag... asa imi spunea el uneori... gestul tau este marinimos... o noapte buna!
0
@dana-stefanDS
Distincție acordată
Dana Stefan
dincolo de emotiile care insotesc de fiecare data tiparitura cuvantului, un semn de remarca, asa cum intotdeauna agonia il lasa in zile ca aceasta, unde un eveniment cultural se confunda cu poezia.
felicitari autorului in primul rand, ca sa pritocesti cuvintele cat sa incapa frumos intr-un volum e efort dincolo de simplele inlantuiri ale cuvintelor. invelite in albastru, poemele se vor desface discret fiecarui cititor. sunt convinsa.
multumiri mariei pentru un gest frumos.
succes valeriu barbu!

Linea
0
@liviu-nanuLN
Liviu Nanu
Felicitări pentru carte. Mi-ar face plăcere să fiu prezent la eveniment, dar (pentru că trebuie să existe și un \"dar\") mă tem că n-am să pot ajunge. Sper să ajungă și la mine măcar un volum din cele patru.
0
@maria-prochipiucMP
Maria Prochipiuc
Important: s/a schimbat esteora lansarii- 13.oo, locatia se afla in Piața Ovidiu

Doru – Sper din tot sufletul să-i pot transmite poetului ceea ce ai spus tu și toți ceilalți ce au făcut popas în pagina aceasta și au lăsat semnul prețuirii în diverse feluri. Nu se stie niciodata cum ne vom aduna în jurul...chiar și a unei mese și ne vom împărtăși cuvinte. Dacă nu aici în viața aceasta pământească, sigur dincolo se vor întâlni toți cei ce au prețuit Cuvântul. Eu îl voi aștepta și la Iași pe poet cu darul unei seri culturale dedicate poziei și nu numai!

Dana- mulțumesc că ai făcut posibil ca acest anunț să fie mai multe zile în atenția celor care intră pe agonia, dar mai ales pentru cei care nu l-au văzut când era în cele 50 de texte de pe pagina principală. E un eveniment important al comunității poezie.ro. Ar fi poate interesant să fie o rubrică specială pentru lansarile de carte și să ocupe un loc important pe site.

Liviule- poate ne dăm întălnire sub oblăduirea lui Ovidiu. Am uitat eu sau tu, dar cred că ai primul volum, parcă așa îmi aduc aminte că ți-aș fi dat când ai fost la Iași, dar poate să-mi joace și mie mintea feste.

Veniți acolo nu vom fi singuri va fi și Ovidiu!
0
@maria-tirenescuMT
Maria Tirenescu
Într-o zi de sărbătoare are loc un eveniment care dovedește că poetul e poet. O nouă lansare, o nouă carte.

Felicitări poetului, mulțumiri celor care l-au ajutat să nu i se risipească energia și talentul!

Mulțumesc, Maria, pentru frumoasa prezentare a celor ce se vor întâmpla! Mi-a scris Valeriu, i-am răspuns că nu pot participa decât cu gândul la această reușită a lui. Regret că nici rudele mele din Eforie nu vor fi acolo. Dar vom comunica prin scrisori.

Îi rog pe cei care vor fi prezenți la Constanța să de descrie, după ce se vor întoarce acasă, cum s-au desfășurat evenimentele!

Cu prietenie, Maria
0
@maria-prochipiucMP
Maria Prochipiuc
Pentru cei ce doresc sa vina la lansare, pot ajunge mai devreme, pentru că, li se oferă posibilitatea vizitării muzelui,înaintea lansării. Începând cu ora 11, domnul Constantin Lămureanu se află la muzeu. Ce pot să vă spun, e că, ar fi bine să nu lipsiti(mai ales cei din Constanta), pentru faptul că voi cei ce veniti îi faceți o mare bucurie autorului, oferindu-i ca dar prezența voastră. Vă mulțumesc în numele lui! Sperăm și nădăjduim că sărbătoarea Bunei Vestiri și lansarea volumului în această zi să fie cu adevărat pentru autor o Bună Vestire!
0