Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnal

Modus vivendi

1 min lectură·
Mediu
Nu sunt decât un simplu cititor, Încerc să-mi scriu concluziile-n rime, Să folosesc numai cuvinte prime, Arareori să fiu comentator! Des mi se-ntîmplă să mă înspăimânt, Să nu-nțeleg nimic din ce-am citit! Se pare că nu-s bine pregătit Și, de rușine las ochii-n pământ... Îmi fac atunci o listă de-autori Pe care mi se pare că-i pricep, Lectura de la capăt o încep, Iar gândurile-mi zboară printre nori... Și uneori visez că am umor, Îmi place să mai râd, pe sub mustață, De existența noastră, ca o ață, De mine - că-s un simplu cititor!
013.023
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
95
Citire
1 min
Actualizat

Cum sa citezi

Luchi Tenenhaus. “Modus vivendi.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/luchi-tenenhaus/jurnal/202744/modus-vivendi

Comentarii (1)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

Gasindu-l in personalele d-lui Luchi cred ca \"Modus vivendi\" este o sincera si frumoasa marturisire in fata unui Dumnezeu Literar. Felicitari pentru un text curat si deosebit!
0