Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Ninge cu fulgi de iubire!

Iubiri de iarnă!

1 min lectură·
Mediu
Ninge în sufletul meu cu fulgii iubirii,
atât de departe-i credeam,
dar nici nu știam că iarna e mai aproape
de mine,decât îmi imaginam.
Ninge, iar fulgii albi ce-i prind în palme,
se lasă atât de greu topiți,
formând din gheața lor o inimioară
a unor oameni, ce-s astăzi fericiți.
Ninge, cu fulgi de zăpadă ce-mi par enormi
atât de-ndrăgostită sunt de iarnă,
mă las purtată-n vise, către zări,
vreau ca zăpada peste mine să se-aștearnă.
056200
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
76
Citire
1 min
Versuri
12
Actualizat

Cum sa citezi

Ionela van Rees-Zota. “Ninge cu fulgi de iubire!.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ionela-van-rees-zota/poezie/96969/ninge-cu-fulgi-de-iubire

Comentarii (5)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@diana-rizoiuDR
Diana Rizoiu
De fapt când iubești totul e frumos. Felicitări, îmi place poezia foarte mult. E atât de ... optimistă! Mă face să mă bucur cu gândul la iarnă. Mersi!
0
@constantin-rusuCR
Constantin Rusu
Aceasta poezie precum ultimele tale creații dovedește că ești un om bun, ca iubirea ta ,,ecologică\'\' o știi pune pe rime foarte frumos.Atat iarna cât și sufletul tău merită un respect.Moș Nicolae să-ți aducă bucuriile pe care le cauți.Același gând să-l avem pentru toți cei care pe acest site fac expuneri ale frumuseții limbii și sufletului românesc.
0
@ionela-van-rees-zotaIR
Ionela van Rees-Zota
Va multumesc mult pentru gandurile voastre atat de frumoase!
Fie ca sufletele voastre sa ramana tot atat de pline de frumos, iar sarbatorile de iarna sa va gaseasca in cele mai bune momente ale vietii voastre!
Inca o data, va multumesc!
0
@monica-rizeaMR
Monica Rizea
și diferențe mari de alte versuri citite azi... frumos de iubire, de iarnă, de lacrimi ce-s fulgi și ninsori... mi-a plăcut!
0
@ionela-van-rees-zotaIR
Ionela van Rees-Zota
Monica, se vede ca esti o persoana sensubila..Si mie imi plac mult aceste versuri, mai ales ca sunt scrise in anotimpul care ne aflam.Multumesc!
0