Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

A fi sau...

a juca

1 min lectură·
Mediu
Viața-i doar o joacă
De a trăi sau
Nu.
Te omori cu fiece
Privire ascuțită,
Pas îngust,
Zâmbet îngropat…
Trăiește doar !
E de ajuns să vezi
Că viața-i vie, verde…
Pe-un nor sau
Într-o apă subterană
Tot de curent
Fie-vei purtat.
Deci
Înoată-n zbor
Și-atinge-I poala
Prin propriul tu.
Atât. Joaca-i frumoasă…
022.116
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
53
Citire
1 min
Versuri
19
Actualizat

Cum sa citezi

Ilinca Ianculescu. “A fi sau....” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/ilinca-ianculescu/poezie/13933024/a-fi-sau

Comentarii (2)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@grig-salvanGSGrig Salvan
... care este viața, ai sezizat-o tu printr-o gîndire matură dar în același timp o prospețime a cuvintelor adolescentină. trebuie să înțelegem că sîntem într-un joc miraculos de care trebuie să ne bucurăm în fiece clipă oriunde am fi și orice s-ar întîmpla cu noi și în jurul nostru. E păcat să-i distrugem frumusețea pură, e păcat de orice \"zîmbet îngropat\". Sîntem purtați de același curent pe cer ori pe sub pămînt, \"pe-un nor sau într-o apă subterană\", înoată sau zboară e-același lucru, \"trăiește doar\"!
Poate, totuși a fi mai ușoară lectura și mai ușor accesibil mesajul dacă textul ar fi mai puțin fragmentat, cuvintele grupate în versuri ceva mai lungi cu sintagme mai ample. Ai înțelepciune și ceva de spus, succes, cu drag, Grig.
0
IIIlinca Ianculescu
O să țin cont de sfatul dumneavoastră, am încercat deja să fac unele modificări. Pe viitor o să am în vedere și forma sub care este transmis mesajul, însă este oarecum dificil să așez \"cronologic\" gândurile adolescenței.


Vă mulțumesc, Ilinca
0