Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Prozăsf

Viziune futuristă

2 min lectură·
Mediu
Pui de oameni, însângerati, cad de pe spinările îngerilor cu aripi uscate, care la rândul lor, se sfărâmă. Frunzele verzi ale copacilor se înnegresc, îngrijorător de repede. Dar pe nimeni nu interesează. Materialismul cuprinde, încet, toată omenirea. Dispar gândurile, la fel cum dispar și ultimii oameni visători ai speciei noastre. Nu mai există concepția naturii decât ca mediu înconjurător al mulțimii, de nenumarat, de orașe. Toate marile creații precum doine, poezii și romane putrezesc pe rafturile unor biblioteci, de mult părăsite de ființele superioare. Străzile se inundă în fiecare dimineață, prânz si seară, cu oameni preocupați doar de o viață fizică. În orașe întâlnești numai zgârie-nori din sticlă și oțel. Stratul de ozon, penetrat de demult de poluare, acum e plin de găuri; nu mai e nici o speranță pentru refacerea lui, decât o extincție generală a oamenilor, împreună cu mașinăriile lor distructive la adresa naturii muribunde. Parcurile, acele mici refugii în natură, s-au folosit pentru crearea diferitelor clădiri. Nimeni nu mai simte nimic, sentimentele sunt doar o amintire a unui trecut de mult uitat. Unde este iubirea, de odinioară, pentru tot din jurul nostru? Cum de a dispărut atât de repede? Și, oare nu se mai poate readuce nici măcar o bucățică din ea?… Precum niște animale primitive, oamenii muncesc doar pentru hrana zilnică, trăiesc pentru a mânca și mănâncă pentru a trăi. Consumați, zi de zi, de stres, toți se imbolnăvesc, irecuperabil, de nervi, armate întregi de psihologi încercând, în van, să-i salveze, să creeze o lume „mai bună”, pentru viitorul omenirii decadente.
013.404
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Proză
Cuvinte
255
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

Iacob V. Adrian. “Viziune futuristă.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/iacob-v-adrian/proza/74345/viziune-futurista

Comentarii (1)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@dragos-moldovan-0008311DMdragos moldovan
nu inteleg de ce ti-ai incadrat textul la categoria \"stiintifico-fantastice\". am impresia ca de pe vremea cand trocul a fost inlocuit de vanzare si cumparare, lumea a inceput sa o ia razna. mijlocul a devenit scop, si in goana de a obtine ceea ce ar fi trebuit sa fie o modalitate de a ne imbunatati vietile, si nu un material de captusit conturi din banci, mereu cu grija de a privi in jur, pentru a nu fi deposedati sau depasiti, am uitat sa ne uitam la noi insine. am uitat ca rostul societatii e ca oamenii sa traiasca impreuna, nu sa concureze unii impotriva altora.
si ce e si mai rau: chiar si cei care nu vor sa se inscrie in cursa, care nu vor sa traiasca dupa noile reguli, trebuie sa o faca pentru a supravietui.

ai avut vreodata impresia ca te-ai nascut prea tarziu?
0