Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Trecere

1 min lectură·
Mediu
Așteptând așteptând
Luntrea în vis
Mai aproape mai aproape
Mai departe mai departe
Dunga zării legănând
Trupul tău ca un refren
Dus de valuri
013716
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
24
Citire
1 min
Versuri
7
Actualizat

Cum sa citezi

Cristina Dobreanu. “Trecere.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/cristina-dobreanu-0028479/poezie/1791638/trecere

Comentarii (1)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@calin-samarghitanCS
Dacă tot e la atelier, să ne oprim puțin. Nu știu să dau sfaturi... iar în poezie, de la un anumit moment în sus, nici nu e bine să mai ții seama de ele. Dar hai să vedem dacă o putem scoate de aici. Uite ce-aș face eu:
1. Ai trei repetiții. Simple. Dacă vrei să le accentuezi, nu o fă prin simplă repetare, mai poți pune ceva lângă ele, poate chiar niște contraste, care le-ar accentua stilistic. Dacă nu vrei să mai adaugi nimic, nu mai repeta, poezia însăși le va da accentul dorit.
2. Aș înlocui ”dunga zării legănând”; e clar ce vrei să spui, dar imaginea parcă ar trebui forțată mai mult. Ultimele două versuri mi se par potrivite în context.
3. Încerc o variantă (atenție: la variante e foarte posibil ca cel care le dă să nu fi sesizat intenția autorului, și atunci nu trebuie luate în considerare):

Așteptând
ca un mal o luntre din vis
mai aproape să vie,
mai departe în zare
trupul tău ca un refren
dus de valuri.

Poate iese, gusturile mele nu prea sunt pe placul editorilor, deci nu garantez, dar măcar prinzi niște idei. Și a fost fain.
0