Poezie
Teatrală
de joc
1 min lectură·
Mediu
O dramă ce se desfășoară
Pe trei platforme diferite, afară:
Platforma I:
Tu, ești soare
Eu – deșert.
Mă chinui și mă arzi
După bunul tău plac
Și nu ți-e milă
Și eu tac!
Platforma II:
Eu sunt un fir de iarbă vestejit
Tu – un nor care nu vrea să plouă
Și privești cum mă sting
Fără regret.
Iar eu, m-aplec și tac
Te iert!
Platforma III:
Tu ești tu
Eu – doar eu
Și treci nepăsător
În timp ce ploaia-mi șterge chipul,
Mă ia cu el, trist, pământul
Fără rost.
Epilog:
Și n-ai să știi de-am fost
Albastră precum apa
Căci va cădea cortina
Și-ai să devii anost…
043.934
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Adina B
- Tip
- Poezie
- Cuvinte
- 110
- Citire
- 1 min
- Versuri
- 28
- Actualizat
Cum sa citezi
Adina B. “Teatrală.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/adina-b/poezie/20137/teatralaComentarii (4)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.
Mie mi-a placut poezia asta pentru ca nu are pretentii. Pretentile nu sunt bune. Ca atunci cand pretinzi mai trebuie sa si dai. Si daca nu dai numai pretinzi, se chiama ca esti un zgarcoman. Zgarcomanii nu sunt buni. Ca-si mananca murdaria de sub unghii. Oamenii care-si mananca de sub unghii se numesc Tudose. Tudose nu sunt buni, ca pot sa se infecteze si sa raspandeasca infectia din unghiile lor si altora care devin Tudose, la randul lor.
0
Mie imi plac mai ales titlul si ultimul rind alaturate si/sau amestecate.
Intreb si eu ca la nunta : dedicatii primiti ?
Intreb si eu ca la nunta : dedicatii primiti ?
0
Ideea este buna, insa cred ca ar mai trebui putin lucrat la continut. Asa cum zice doDu, nu are pretentii. Uneori nici nu e bine sa ai pretentii, insa trebuie sa incerci sa transmiti un mesaj profund chiar si prin cuvinte simple. Deh, oamenilor le place sa se imbarlige prin tot felul de cotloane ale gandirii.
0
R
Gresesti cred: nu sunt decat un pumn de simturi, nu reflectorul care-ti ofileste vazul. De vreme ce te-ai pus in scena joci dupa cum iti place sa te vezi. Imaginea e suava si generoasa. Oricum, vag, imi aduce , mie, aminte de \"Rugaciunea unui dac\".
Am citit mai multe de pe la tine si mi s-au [parut cu imaginatie. Multumesc pentru...
Am citit mai multe de pe la tine si mi s-au [parut cu imaginatie. Multumesc pentru...
0
