Jurnal
Un posibil sfarsit pentru omul de zpada
1 min lectură·
Mediu
Eu și omul de zăpadă
ne plimbam încet pe stradă
iar din cer ușor venea'
zeci de mii de fulgi de nea
ne-a luat frigul pe-amandoi
și-am intrat în casă apoi
i-am făcut un ceai fierbinte
de, ca omul fără minte
și i-am pus și puțin rom
l-am tratat ca pe un domn
apoi l-am băgat în cadă
nici lui nu-i venea sa creadă
s-a topit fara zabavă
doara nasul l-am oprit
cred ca-i bun pentru gătit
și acum, cu cada plină
nu putea să nu-mi convină
cea mai bună pentru baie
este chiar apa de ploaie!
sper sa nu fiu acuzat
c-am făcut asasinat
de se-ntamplă ca sa scap
cand mă-ntreabă vreun nebun
m-am spălat cu el pe cap!
doar atata pot să-i spun.
mai că te-am facut complice
nu că vream să crezi altfel
cine îmi putea prezice?
c-o să faci și tu la fel
prima oară cand mai ninge!
012.134
0
Despre aceasta lucrare
- Autor
- Stelian Barbu
- Tip
- Jurnal
- Cuvinte
- 152
- Citire
- 1 min
- Actualizat
Cum sa citezi
Stelian Barbu. “Un posibil sfarsit pentru omul de zpada.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/stelian-barbu/jurnal/14065166/un-posibil-sfarsit-pentru-omul-de-zpadaComentarii (1)
Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

observ că nu aveți probleme cu prozodia; nu o să evidențiez totalitatea neajunsurilor care țin de compoziție, dar consider că, dacă ați fi mai atent la detalii și la anumite forme corecte ale termenilor, ați reuși o poezie pentru copii cel puțin acceptabilă.
un singur exemplu: preambulul ("Eu și omul de zăpadă/ ne plimbam încet pe stradă/ iar din cer ușor venea'/ zeci de mii de fulgi de nea/ ne-a luat frigul pe-amandoi/ și-am intrat în casă apoi") este absolut gratuit, nepotențând sub nici un aspect ceea ce-i succede (în mod normal, din necesități de ritm și măsură, ar trebui să scrieți "în cas-apoi"; dar, pe de o parte, ar fi un barbarism; pe de altă parte, un pleonasm logic, deoarece nu ați putea formula: am intrat în casă înainte; așadar, ar trebui să regândiți versul, renunțând la "apoi" doar din necesități de rimă).
ș.a.m.d.
în fine, procedați cum doriți; dar cu puțin excercițiu, consider că nivelul acesta al scriiturii este unul relativ ușor în a-l depăși; cred eu că ar merita; aveți în scris suficientă fantezie și curajul inocenței.
toate cele bune.