Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

Cititorul orb...

1 min lectură·
Mediu
Te astept aici, in curtea cartii,
Sa vii sa-mi citesti
Cuvinte albe, fara sens...
Slove tarzii, dezbracate de-nteles!
Intra silabisind, pe usa cartii,
Poarta-i deschisa cu prefata
Ia loc pe prima foaie,
Mangaie la intamplare o propozitie
Dar, totusi, te rog...sa-ncepi cu titlu\'
Sa spulberi misterul lui...
Ca sa-nteleg ce va sa vina,
Sa vad de cartea-ti are noima!
032.369
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
59
Citire
1 min
Versuri
12
Actualizat

Cum sa citezi

Raluca Andreea Tirziu. “Cititorul orb....” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/raluca-andreea-tirziu/poezie/13912212/cititorul-orb

Comentarii (3)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@laurentiu-orasanuLOLaurențiu Orășanu
Poate că, într-un târziu, vei începe să respecți regulile de scriere (diacritice, spațiu după semnul de punctuație).
E cartea lui, sau a ta? (\"cartea-ți\")
Cam însăilată. O virgulă după \"silabisind\" ar mai aduce ceva claritate. \"Poarta-i deschisă cu prefața\" - cum altfel? Truism.
0
Am incercat sa scriu cu diacritice, dar am observat ca nu le recunoaste.Admit ca spatiul dupa semnele de puntuatie e o greseala, am sa corectez. Titlul, \"Cititorul orb\" , am crezut ca i sugestiv, eu sunt cititorul, dar fiind unul orb, invit autorul sa mi spuna ce a scris. Poate nu am reusit eu sa ma fac intzleasa, insa aceasta i ideea, deci cartea e a lui.Intra-adevar, e un lucru evident ca \"poarta\" e deschisa cu prefata, insa nu cred ca i o greseala sa sp lucruri evidente...nu cred ca trebuie sa fii criticat pt acest fapt.Nu mi permit sa ma intitulez poet, eu scriu dintr o simpla pasiune...si am ales sa le postez pe acest site, dar nu din motive de publicitate, un gest care mi bucura sufletul.Oricum, va multumesc, orice observatie e binevenita.
0
lipsa spatiului dupa semnele de punctuatie e o greseala*
0