Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Poezie

- Prietenului -

1 min lectură·
Mediu
am văzut într-o zi
că prietenul meu nu este lângă mine
și m-am împrumutat cu bani
am întâlnit pe drum
oameni desăvârșiți în frumusețea lor
dar ei îmi scuipau în cale
mă strigau pe nume
acest lucru nu m-a ajutat să-mi găsesc prietenul
trudit am fost
căci picioarele mele mi-au fost legate cu sârmă
și pumnii îmi erau grei ca metalul
parfumul femeii mele
și trupul femeii mele
nu mă interesau în acele zile
064.064
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Poezie
Cuvinte
74
Citire
1 min
Versuri
14
Actualizat

Cum sa citezi

hose pablo. “- Prietenului -.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/hose-pablo/poezie/169820/prietenului

Comentarii (6)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@xxx-0011057Xxxx
dacă ar fi scris altcineva \"pumnii îmi erau grei ca metalul...\", l-aș fi ironizat desigur. ți-e parcă îți stă bine cu \"metal\" în vers. din nou, bine!
0
@xxx-0011057Xxxx
erată
0
@alin-pavelAPAlin Pavel
Mie îmi plac textele tale, dar parcă acum cineva ți-a accesat contul, deoarece poezia aceasta mi se pare foarte slabă. Este o înșiruire searbădă de evenimente condimentată cu puține trăiri confuze. E doar o opinie, pe care poți să o ignori.
0
@hose-pabloHPhose pablo
costin iti multumesc pentru trecere. hehe, puteai sa ironizezi, o faceai inainte, si am imunitate deja, in adresa ironiilor.

alin, nu este adevarat. nu pot sa ignor opinii, iti multumesc de trecere, si da, posibil este un text slab.
0
GSGeorge Sinescu
Probabil te-ai axat prea mult pe sfarsit.
0
DMdaniel d marin
Text slab? Poate doar prin comparație cu varianta omonimă a lui Es Pop, \"amicul\"... Eu cred că Hose postează poeme Hose din același grupaj - unul bun!! Și mai cred că acest poem e deja un pas înainte.
0