Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Jurnal

Eterna epigramă - Cluj-Napoca

2 min lectură·
Mediu
În cadrul celei de a XXI-a ediții a FESTIVALULUI NAÞIONAL “ETERNA EPIGRAMÃ’’ care se va desfășura în perioada 24 - 26 septembrie 2010, ASOCIAÞIA EPIGRAMIȘTILOR CLUJENI “SATIRICON’’ organizează concursul premergător cu tema “Mafia și Democrația’’, la care sînt invitați să participe epigramiști din țară și din străinătate, cu excepția clujenilor. Totodată, se lansează și un concurs de madrigale pe teme universal valabile (NU dedicate unor personalitați sau evenimente). Se vor trimite cîte 5 epigrame inedite la temă și 3-4 madrigale, în 3 exemplare. Creațiile vor fi semnate cu moto. Termenul limită este 31 august 2010 (data poștei), iar expedierea se va face numai pe adresa: MARIAN POPESCU, Piața Mihai Viteazul nr. 6, ap. 9, Cluj-Napoca, cod 400036, cu mențiunea \"Pentru concursul de epigramă\". Organizatorii roagă participanții ca materialele să fie dactilografiate sau listate pe calculator, cu semnele diacritice corespunzătoare. Acest proiect este realizat cu spijinul Primăriei și al Consiliului Local Cluj-Napoca, precum și al Consiliului Județean Cluj, cărora le mulțumim pentru ajutorul dat în continuarea, fără întrerupere, a festivalurilor noastre – precizează Asociația Epigramiștilor Clujeni “Satiricon’’. Pentru informații suplimentare vă puteți adresa la telefoanele: Marian POPESCU - 0264-530264 sau 0768-761732; Eugen ALBU - 0264-420091 sau 0743-297834; Eugen POP - 0264-425387 sau 0744-428728.
085568
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Jurnal
Cuvinte
202
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

Gârda Petru Ioan. “Eterna epigramă - Cluj-Napoca.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/garda-petru-ioan/jurnal/13947176/eterna-epigrama-cluj-napoca

Comentarii (8)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@vali-slavuVS
Vali Slavu
faptul că, după concurs, se editează acea culegere de epigrame. Așa a fost anul trecut (am fost plăcut surprinsă, mai ales că a fost gratis, nu mă așteptam), probabil așa va fi și anul acesta.
Succes în organizarea festivalului iar concurenților inspirație!
0
@garda-petru-ioanGI
Gârda Petru Ioan
Am auzit că anul acesta vor fi invitați cei care n-au câștigat anul trecut.
Să mai încerce odată). :)
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
Cum e corect: mafia sau mafia?
E important să aflu și părerea voastră, înainte de a expedia plicul. Eu aș opta pentru a doua variantă.
0
@garda-petru-ioanGI
Gârda Petru Ioan
...Să dau sfaturi greșite. Dar am fost acolo când s-a propus tema și persoana a pronunțat mafía. Asta nu înseamnă neapărat ceva, pentru că juriul e altă \"persoană\" (cred). Părerea mea este că poți folosi și varianta asta (contra dicționarului), dacă ai găsit ceva bun, bun. E, însă, o părere, nu-i o garanție...
0
@laurentiu-orasanuLO
Laurențiu Orășanu
E clar ca propunand \"Mafia si democratia\" acel cineva a avut in vedere accentul spre coada (ca sa rimeze). Altfel spus / contra naturii DEX. Si contra inertei pronuntiei conform imprumutului din alte limbi.
E clar ca un epigramist ortodox va merge pe pronuntia cu accent pe prima silaba. Sperand sa nu dea in jurriu de propunatorul temei.

Cum ar zice rabinul, Dumnezeu cu mila.
Mila noastra se indreapta spre cei care propun teme ambigue.
Ca aceasta. Derutanta inca din enunt.
E concurs separat de epigrame, separat de cel de madrigaluri? Obligatoriu trebuie trmise si epigrame, si madrigale (nu stiu de ce, dar imi vine sa scriu madrigaluri)? Sau, separat epigrame, separat madrigale (uri).

Din aceasta dilema vor iesi numai premiantii.

Calimero,
baiguit
0
@garda-petru-ioanGI
Gârda Petru Ioan
Secțiunea Epigramă

Premiul I - George Corbu – București
Premiul II – Dan Căpruciu – Galați
Premiul III - Nicolae Bunduri, n.bun-ul nostru din Brașov

Mențiuni:
Nicolae Nicolae – Caransebeș
George Petrone – Iași
Vasile Blidaru – Beceni

Secțiunea Madrigal

Premiul I - Elis Râpeanu – București
Premiul II - Mihai Sălcuțan – Buzău
Premiul III - Gheorghe Șchiop – Porumbacu de Jos

Felicitări tuturor!

Felicitări cu frișcă pentru Nicolae Bunduri!

Vali Slavu, posesoare de voință, talent și nivel pe Agonia, a promis o cronică a festivalului. O așteptăm.
0
@vali-slavuVS
Vali Slavu
cei trei premianți au primit \"Premiu pentru madrigal\". Nu s-au acordat locurile I, II și III.
Articolul despre festival va veni, dar mai am de \"croșetat\" și o planificare calendaristică. :)
0
@garda-petru-ioanGI
Gârda Petru Ioan
Cei trei de la madrigal sunt pe aceeași pozițe
0