Sari la conținutul principal
Poezie.ro
Eseuri

Autobiografie

Biografia mea sinceră

2 min lectură·
Mediu
Când a apărut în literatura, Dușcă Ion Laurențiu, trecea printr-o gravă criză de viață Literatura concepută de el era un imens strigăt de ajutor al unui suflet măcinat de desele crize financiare și cele de viata. El a conceput poezia ca un imens răsunet al subconștientului nostru făcut din cele mai mari neliniști din câte pot atinge sufletul uman. Este foarte cunoscut faptul că viața lui Dușca reprezintă un model tipic de existență eșuată. Sănătatea sa șubredă, spiritul de cugetator în stare de veghe, nu l-au putut scoate nici din sărăcie, nici din autoritatea celorlalți. Erosul este însă domeniul în care scriitorul demonstreză cea mai slaba forță interioara din care pare ca nu poate scapă. Biografia lui Dușca înregistrează o serie de iubiri eșuate. Obsedat de femeia absolută, el nu se poate îndepărta de cele mai profunde sentimente ale omului. Ca și Kafka, unul dintre idoli săi, el privește realitatea cu frică și cutremur. Neputința integrării într-o familie proprie, soldată prin desele dezamăgiri îi va aduce scriitorului sentimentul de izolare în sine însuși, soldat printr-o imensa sete de absolut. Nevinovată, biografia reala a lui Dușca devine astfel o povară insuportabilă a existenței sale. La aceasta se adaugă desigur și biografia imaginară a acestuia. Scriitorul, bântuit de repetatele insomnii, visător în stare de veghe, are structura psihica labilă a unui om agresat de coșmaruri, speriat de propriile stări de reverie. Spaima de moarte și imensa neputință de a scrie fac parte din componentele biografiei sale reale sau imaginare, trecând din viața cotidiana în paginile unui jurnal și de acolo în opere literare. Literatura reprezinta, așadar, pentru scriitorul român calea de defulare, mandatul său moral, cursa epuizantă dupa adevar, unica cale de a se împlini. Obsedat de gândul sinuciderii și al morții premature, Ionuț trăiește doar pentru a se exprima prin literatura și prin filozofie, ca unic deliciu a unui suflet atât de zbuciumat. Existența sa a fost pusă la îndoiala chiar de scriitor, ajungând la imensa sa forță de creație care l-a purtat pe culmile disperării si a amăgirii. Cu toate ca a avut un destin foarte zbuciumat, asemănător geniilor, Dusca Ion Laurentiu reprezintă un om care nu a fost niciodată înțeles la adevărata lui valoare.
057513
0

Despre aceasta lucrare

Tip
Eseuri
Cuvinte
365
Citire
2 min
Actualizat

Cum sa citezi

Dusca Ion Laurentiu. “Autobiografie.” Atelier, Poezie.ro, https://poezie.ro/atelier/dusca-ion-laurentiu/eseu/68655/autobiografie

Comentarii (5)

Autentifica-te pentru a lasa un comentariu.

@bbB
bb
\"Literatura conceputăde \"
\"un imens strigă de ajutor \"
\"repetetele insomnii\"
Te rog sa corectezi.
0
@bbB
bb
Am revenit in pagina ta pentru ca am omis sa te intreb de unde atata lipsa de modestie sau de unde atata indrazneala de a te alatura lui Kafka ?
Kafka a fost un om modest dupa cate am citit eu.

0
@dusca-ion-laurentiuDL
Dusca Ion Laurentiu
Eu i-am citit jurnalul lui kafka si el era un om modest doar in viata cotidiana pe care n-a prea acceptat-o. Iar de indrazneala, n-as vedea ce indrazneala iti trebuie sa te compari cu un om pe care-l simti aproape si in care te regasesti.
0
@liviu-dascaluLD
liviu dascalu
Un text pe care nu vreau sa-l comentez acum. Vreau sa adun mai multe texte din aceeasi categorie - o sa vedeti voi care - si sa postez un comentariu mai vast, dintr-o perspectiva mai larga.
Textul e absolut delicios.
0
@alin-hutuAH
Alin Huțu
În literatură poți să fi zeu, poți să fi demon, poți să fi chiar Kafka ... care e problema?
Poate, peste ani Kafka, de acolo unde este, se va simti onorat de a fi comparat cu Laurentiu!
Modestia nu este o virtute a artistilor, si nici nu e recomandată... ar aparea autocenzura!
0