ANELE
Verificat@anele
nume de cod: anele vicii: marlboro roșu scurt, cafeaua, coca-cola, 3 în 1, ciocolata ..pe scurt dependentă de cofeina motiv pentru care sunt, nebunã, neastîmpãratã, paranoicã, irascibilã, într-un continuu du-te vino groaznic de blazat. vise; croaziera pe Nil în țara faraonilor *******************************
ai spus atat de mult in doar cateva cuvinte
cele bune
Pe textul:
„Scrijelită" de Gabriela Hîrlea
poeziile tale sunt minunate pline de viata si adevar si intotdeauna proaspate cu miros de....paine pe vatra.
te citesc mereu cu aceieasi placere.
cu prietenie
Elena
Pe textul:
„În fierăria de ciclopi din șatră" de Adrian Munteanu
iar mi-ai starnit zambete (poate chiar si picasso se tavaleste pe jos de ras tinandu-se cu mainile de burta)
ce ar fi sa-ti reciteti capodopera inainte de a raspunde unui comm gen celui scris de mine mai sus?
PS. de data asta sa nu ma ierti, incearca doar sa fii serioasa.Atat.
Pe textul:
„picasso râde" de silvia caloianu
multi sunt cei ce abordeaza aceasta tema datorita tainei ei dar de la a scrie despre moarte pana la \"Cât de pustii la minte suntem\"...
cred ca te speria ideea inmormantarii, cea a \"cinei de taina\" ( uite ca pana acum nu m-am gandit la asta :-))
imi amintesc o poezie a lui W.S. care vorbea de cina oferita viermilor de carte om,sigur, el o spunea cu mai multa convingere si reusea sa stoarca lacrimi cititorului
Sfat.incearca sa fii mai convingator, nu pierde ideea pe drum si lasa imaginatia (oricat ar parea ea de bolnava) sa zburde.
la recitire
Pe textul:
„Despre mormânt" de Dragoș Andronache
un text placut Valentine dar cred ca in ultimele 4 versuri ai pierdut rima (nu pot spune exact in care vers dar textul parca nu mai curge precum raul la vale)
am remarcat \" un fulg de zapada la rece\"
buna epigrama Lory si super adevarata :-))
Pe textul:
„Femeia-i o coasta de drac!" de Chepeneag Valentin
\"Fă-mă, Doamne, lui scânteie...
caută-mă,
sunt Femeie!\"
Pe textul:
„Descântec" de Carmen Andreea Anghelina
Am remarcat versul:
\"Si din inaltul uitat de zbaterea pleoapei\"
cele bune
Pe textul:
„Fosnet de soapte" de Popescu Gillda Magdalena
Amj remarcat in mod deosebit ultime 6 versuri
\"Nu cer răspuns, căci n-am nesăbuința
De-a mă visa când rege când nebun.
Sunt doar ce sunt și nu-mi asum căința
De-a mă afla la încercări imun.
Nu în risipă vreau să-mi torn ființa,
Ci cu iubirea-n veci să mă cunun.\"
felicitari Adrian
Pe textul:
„Mereu mi-ați spus : ne e povară viața" de Adrian Munteanu
RecomandatIubirea?!
o simpla mangaiere
un aprig dulce chin...
incearca sa elimini unele cuvinte pt muzicalitatea textului si rima.
PS.cele bune cu tine crys
Pe textul:
„Ce e iubirea" de cristi
De îmbunătățitpana una alta ii invidiez pe cei ce au deja aceste carti.
Pe textul:
„Raftul poezie.ro" de Florin Hălălău
Recomandatepureste
vise placute
PS.multumesc editorului de serviciu pt rapiditatea cu care posteaza comentariile pe site.
Pe textul:
„somn de fluturi" de valeria tamas
femeia sau cuiul?
hmm nu cred ca vrei cu adevarat sa atarni femeia in cui,nu ti-ar folosi la nimic dar daca ai bate cuiul in femeie...ai trage si foloase si placere))
si totusi ai o problema \" ruginit, pierdut prin tarana..\"
hehe in cele din urma se pare ca nu femeia iti creaza probleme ci....cuiul ))
PS.chiar ai o dilema iar pana una alta...cele bune cu tine ))
Pe textul:
„Despre alta femeie..." de Daniel Cristea
fetele nu-i plac de fel
unui tip de cartier
caci fiind baiat de baiat
de fete s-a saturat
PS.sunt primul tau cititor :))
Pe textul:
„Igor, ca-n ochi să ne crească/ vrea sa se calugărească" de dumitru cioaca-genuneanu
in ceea ce ma priveste, si aici citez: \"tot ceea ce mai poti face este sa-ti pastrezi nivelul actual..\"
mie imi comvine (deocamdata)
Pe textul:
„vreau să scriu" de Virgil Titarenco
dar e dreptul tau sa alegi tonul desi...
PS.ma intreb daca este cazul sa-mi risc nivelul de dragul tau (am nivel 0 ceea ce inseamna ca ar trebui sa am mare drag de tine sa ma duc de \"bunavoie si nesilita de nimeni\" la nivel minus, si nu cred ca este cazul.
scriere placuta si inspirata
Pe textul:
„vreau să scriu" de Virgil Titarenco
mersi pt efort
Pe textul:
„vreau să scriu" de Virgil Titarenco
observ ca tuturor a placut iar observatia mea ar putea parea deplasata si totusi nu pot trece prin pagina ta asa, pur si simplu.
consider ca acel \"sa scriu\" amplasat la finele versurilor 2 din fiecare strofa, nu este intotdeauna bine amplasat. Spre ex. chiar din prima strofa acest \"sa scriu\" sare in ochi si te urmareste pe tot parcursul lecturii.
unii ar spune ca tocmai acesta este si scopul si totusi....
cele bune
Pe textul:
„vreau să scriu" de Virgil Titarenco
i-am oferit sansa de a trai
in uratenia si neputinta batranetii
si in mintea bolnava a trupului tanar
ce n-ar fi vrut sa se nasca...
Pe textul:
„și morții" de Adrian Mihai Bumb
imi place prea mult ideea oglinzii infecta ciobita ce reflecta o lumina oarba
iti sugerez sa sa pastrezi ideea si sa rescrii textul pentru este pacat sa lasi o idee cu adevarat buna sa-si piarda valoarea intr-un text ca cel de fata.
succes
Pe textul:
„Gand macabru" de nu conteaza
De îmbunătățitnu are nici o legatura cu poezia si nici macar cu titlu
PS.viata este mai mult decat o roata ,dar in orice caz seamana izbitor de tare cu....ruleta ruseasca:)
cele bune
Pe textul:
„Ruleta vietii..." de Neagu Isabela Bianca
De îmbunătățit