Daniel Visan-Dimitriu
Verificat@daniel-visan-dimitriu
Nume: Vișan-Dimitriu Prenume: Daniel DN: 24 iunie 1955, Craiova, jud. Dolj 1962- 1974 Colegiul Carol I Craiova Din 1980 profesor matematică (1980 -1990) și informatică (1990 – 2015) Debutul în revista: 2002, Info – Blitz, Craiova, (poezie); Debutul editorial: 2003, Aquarium, Editura Else, Craiova; Membru al Cenaclului literar craiovean Cafeneaua…
Sau ca epigramiștii-n cerul gurii,
Văzându-te-a crezut c-a venit strechea
Și i-a cam zis ridichiei: auguri!
Pe textul:
„Ridiche" de Miclăuș Silvestru
De îmbunătățitAșa, ca-n titlul unui serial,
Dar mai bătrân și cu un sac în spate,
Trecu și Moș Crăciun, cel jovial,
Cu sacul când mai gol, când cu de toate.
Pe textul:
„Dorință de criză" de neculai lunca
Ce dau, ades, dovadă de cruzime,
Că rima n-o prea caută atent,
Sau nu mai văd… vocala cu accent.
Pe textul:
„Un catren de-ncepător" de Dan Norea
Repede la Gigi vine,
C-o iubire alb-albastră
Necăjitul să aline.
Pe textul:
„Becali vs Moș Crăciun" de Laurentiu Ghita
Ne-nfruptarăm cu temei,
Ea, din darurile mele,
Eu, din “darurile” ei.
(Gârda Petru Ioan)
Dragul meu, găsesc cu cale
Să punctez niște preten-ii:
Cred că "darurile" tale
Sunt sub formă de intenții.
(Constantin Iurascu Tataia)
Că se-nfruptă cu intenții,
Sau se-nfruptă cu temei,
Ea précis are pretenții
De la amorezul ei.
Pe textul:
„Moș Crăciun la crăciuniță" de Gârda Petru Ioan
Eu m-am uitat pritre-ale mele
Mă-ntreb, din ce în ce mai trist:
Care-o fi bună dintre ele?
Pe textul:
„Miracol" de Ion Diviza
Și chiar confrații lui să spună
Că el e cel mai talentat,
A scris și-o epigramă bună…
(Ion Diviza)
„Mă tot mir și mă socot“:
Care o fi aia bună?
S-a făcut teancul de-un cot
În ultima săptămână
Mulțumesc pentru „maestre“. Eu îi spuneam așa unui singur om: Barbu Morcovescu, un prieten, actor și epigramist deosebit. Se semna Barmo.
Pe textul:
„Miracol" de Ion Diviza
Azi, un AS în epigramă,
Iar problema ce-o ridică
E, mereu, DAMA. De PICÃ!...
(Atropa Belladona)
Sunt și-alte plante halucinogene,
Dar este una care le întrece,
Ea are epigrama printre gene,
Dac-o atingi cumva, te lasă...rece.
Un Crăciun fericit tuturor celor care s-au așezat aici...la coadă.
Pe textul:
„Atu" de Atropa Belladona
RecomandatE tata oare sau e-un mire,
Că-i priceput la adunare,
Dar e profan la înmulțire!
(Ion Diviza)
Această întrebare și-o puneau
De câte ori venea un „musafir“.
Acum au mai crescut și spun pe șleau:
- Ãsta nu-i tata, are patrafir.
Pe textul:
„Surpriza ghinionistului" de Ion Diviza
Cu trup magnific de sirenă,
Un tip bronzat bodogănește:
"De-ar fi și mută ca un pește..."
(Goea Maria Daniela)
Privundu-i trupul cel magnific, de sirenă,
Unul, care la bani nu se scumpește,
Un gând rostogoli în mintea lui obscenă:
Cât costă oare un costum de pește?
Pe textul:
„La mare" de Goea Maria-Daniela
Am râs ținându-mă de pântec
Și-am să vă spun părerea mea:
Au fost negocieri... cu cântec.
(Goea Maria Daniela)
Citindu-ți epigrama, mi-am dat seama
C-avem deja, de-acum, o mare lipsă,
Și-i semn de bine, s-a sfârșit cu drama:
N-a fluierat – nu e apocalipsă.
La mulți ani!
Pe textul:
„Apropo de "băieții deștepți" din economia românească" de Goea Maria-Daniela
Nu mă mir că umblă iar tehui:
I-a născut soția patru gemeni
Și, din toți, doar unul e al lui!
(Ion Diviza)
Eu aș propune:
E tipul cel mai jalnic dintre semeni
Și nu mă mir că umblă iar tehui:
I-a mai născut soția patru gemeni
Și, dintre toți, doar unul e al lui.
Și aș completa cu:
Al patru-lea deja e o „podoabă“:
Îi vin idei cum nu vin orișicui,
Se uită-n jurul lui și se întreabă:
Cei trei, de-acolo, or fi frații lui?
La mulți ani!
Pe textul:
„Surpriza ghinionistului" de Ion Diviza
Am râs ținându-mă de pântec
Și-am să vă spun părerea mea:
Au fost negocieri... cu cântec.
(Goea Maria Daniela)
Citindu-ți epigrama, mi-am dat seama,
Gândindu-mă cum te țineai de coapsă,
Că-i semn de bine, s-a sfârșit cu drama:
N-a fluierat – nu e apocalipsă.
Pe textul:
„Președintele meloman" de Goea Maria-Daniela
Și, dacă văd un om cum face haz
Citind ce-a scris, cu dânsul împreună
Eu râd, să nu-l las singur la necaz.
(florian abel)
E vegetarian pios, dar cu putere,
Ce la „Ignat“ ucide din placere
Și-l cred acum că e de viță bună:
S-a abținut în astă săptămână.
Pe textul:
„Un catren de-ncepător" de Dan Norea
-Pietatea-mi dă putere-
Că sunt vegetarian.
Deci, ucid doar din plăcere.
(florian abel)
Pe cei ce-au parvenit, avizi
De bani, deși pornit tu ești,
Eu te-aș ruga să nu-i ucizi
...Dar cred că poți să-i (a)belești.
(Gârda Petru Ioan)
Porc (a)belit aș vrea și eu,
Că-s vremurile grele.
Să ai un porc întreg e greu
Dă-mi (a)belita piele!
Pe textul:
„Ignat 2011" de Gârda Petru Ioan
Alții-ncântă prozeliți;
Cu-o lună de "închisoare",
Porcii... scapă nebeliți.
(Miclăuș Silvestru)
Și o lună-n închisoare
Ar fi bine dac-ar sta.
Pînă la eliberare
Li s-ar scoate fustița.
Pe textul:
„Ignat 2011" de Gârda Petru Ioan
Ai văzut că Fulguleț-ul
A avut mare succes?
Către stele-acum, năucul,
Îți asigură acces.
Pe textul:
„Boț de nea" de Elia David
Și, din pix cauți o stea,
Ia mai scrie-o poezie...
Chiar așa.
Mie mi-a plăcut. Felicitări!
Pe textul:
„Printre albii frățiori" de Elia David
Nici nu vreau să mă gândesc
Ce mulți porci avem în țară
Și cum pe noi ne belesc.
Pe textul:
„Ignat 2011" de Gârda Petru Ioan
Ca bomboană pe colivă,
Le vom da, ca terapie,
Lovitura decisivă.
(Gârda Petru Ioan)
Dac-o dăm din nou pe lângă,
Nici nu vreau să mă gândesc
Cum iar porcii se ridică
Și pe unii îi belesc.
Pe textul:
„Ignat 2011" de Gârda Petru Ioan
